VERSION - en to ru translation catalogue (1947 entries)

en: %1$s allows HTTPS Redirect URIs only! You must move your site to HTTPS in order to use this generator!
ru: %1$s разрешает только URI перенаправления HTTPS! Чтобы использовать этот генератор, необходимо переместить сайт на HTTPS!

en: %1$s does not support the full screen API. For this reason the full screen button will not appear on %1$s devices.
ru: %1$s не поддерживает полноэкранный API. По этой причине полноэкранная кнопка не появится на%1$s устройствах.

en: %1$s generator missing the following source: %2$s
ru: У генератора %1$s отсутствует следующий источник: %2$s

en: %2$s Check the documentation %3$s to learn how to configure your %1$s app.
ru: %2$s Ознакомьтесь с документацией %3$s, чтобы узнать, как настроить ваше приложение %1$s.

en: %d new layers
ru: %d новых слоёв

en: %d static slides generated.
ru: Создано %d статических слайда(ов).

en: %d+ slider templates
ru: %d+ шаблонов слайдеров

en: %s is not readable
ru: %s не читается

en: %s or later
ru: %s или позже

en: %s or newer required for this feature.
ru: для этой функции требуется %s или более новая версия.

en: %s slider type is not available.
ru: %s тип слайдера недоступен.

en: 2 Colors
ru: 2 цвета

en: 3D bricks to bottom
ru: 3D кирпичики вниз

en: 3D bricks to left
ru: 3D кирпичики влево

en: 3D bricks to right
ru: 3D кирпичики вправо

en: 3D bricks to top
ru: 3D кирпичики вверх

en: 3D columns to bottom
ru: 3D столбцы вниз

en: 3D columns to left
ru: 3D столбцы влево

en: 3D columns to right
ru: 3D столбцы вправо

en: 3D columns to top
ru: 3D столбцы вверх

en: 3D rows to bottom
ru: 3D строки вниз

en: 3D rows to left
ru: 3D строки влево

en: 3D rows to right
ru: 3D строки вправо

en: 3D rows to top
ru: 3D строки вверх

en: A-Z
ru: А-Я

en: ARIA label
ru: Метка ARIA

en: Above %s pixels.
ru: Выше %s пикселей.

en: Absolute
ru: Абсолютный

en: Access level
ru: Уровень доступа

en: Access token was not returned.Please check the credentials!
ru: Маркер доступа не возвращен. Проверьте учетные данные!

en: Action
ru: Действие

en: Action when ends
ru: Действие по окончании

en: Actions
ru: Действия

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate Smart Slider 3 Pro
ru: Активировать Smart Slider 3 Pro

en: Activate your license
ru: Активировать вашу лицензию

en: Activation is required to unlock all features!
ru: Активация необходима для разблокировки всех функций!

en: Active
ru: Активный

en: Active color
ru: Цвет при активации

en: Add
ru: Добавить

en: Add Layer
ru: Добавить слой

en: Add animation
ru: Добавить анимацию

en: Add column
ru: Добавить столбец

en: Add dynamic slides
ru: Добавить динамические слайды

en: Add keyframe
ru: Добавить ключевой кадр

en: Add post
ru: Добавить статью

en: Add slide
ru: Добавить слайд

en: Adjust
ru: Настройка

en: Adjust slider width to
ru: Выровнять ширину слайдера с

en: Advanced
ru: Расширенные

en: After
ru: Под

en: After Image
ru: После изображения

en: After delay
ru: После задержки

en: After image alt tag
ru: После тега image alt

en: After label
ru: После метки

en: After making your purchase, %1$slog in to your account%3$s and download the Pro installer. To get started with Smart Slider 3 Pro, simply %2$sinstall it on your website%3$s.
ru: После совершения покупки %1$s войдите в свой аккаунт %3$s и загрузите программу установки Pro. Чтобы начать работу с Smart Slider 3 Pro, просто %2$s установите его на своем веб-сайте %3$s.

en: After page loaded
ru: После загрузки страницы

en: After text
ru: После текста

en: Album
ru: Альбом

en: Album loading method
ru: Метод загрузки альбома

en: Albums
ru: Альбомы

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Alias must contain one or more letters
ru: Псевдоним должен содержать одну или несколько букв

en: Alias removed
ru: Псевдоним удален

en: Alias updated to: %s
ru: Установлен новый псевдоним: %s

en: Align
ru: Выравнивание

en: Align (Absolute)
ru: Выравнивание (абсолютное)

en: Align thumbnails
ru: Выравнять миниатюры

en: All
ru: Все

en: All custom posts
ru: Все пользовательские сообщения

en: All day
ru: Весь день

en: All day event
ru: Событие на весь день

en: All layers, all devices
ru: Все слои, все устройства

en: All layers, current device
ru: Все слои, текущее устройство

en: All, but from recurring ones only parent events
ru: Все, но только из повторяющихся родительских событий

en: Allow restart
ru: Разрешить перезапуск

en: Allowed user IDs
ru: Разрешенные ID пользователей

en: Allows switching slides with the keyboard.
ru: Позволяет переключать слайды с помощью клавиатуры.

en: Allows switching slides with the mouse wheel.
ru: Позволяет переключать слайды с помощью колесика мыши.

en: Allows the layer animations to play more than once.
ru: Позволяет воспроизводить анимацию слоя более одного раза.

en: Allows the slider to scale down for smaller screens.
ru: Позволяет слайдеру уменьшать масштаб для экранов меньшего размера.

en: Allows the slider to scale up for larger screens.
ru: Позволяет слайдеру масштабироваться для больших экранов.

en: Allows the stopped loop to start again.
ru: Позволяет остановленному циклу запуститься снова.

en: Allows you to put your slider next to your text.
ru: Позволяет вам поместить свой слайдер рядом с вашим текстом.

en: Alphabetic
ru: Буквенный

en: Already purchased?
ru: Уже приобрели?

en: Alt tag
ru: Тег Alt

en: Alternative save slide
ru: Альтернативное сохранение слайда

en: Always
ru: Всегда

en: Amazing
ru: Удивительно

en: Amazing Food
    Great Hospitality
ru: Удивительная еда
    Большое гостеприимство

en: An event you use to trigger layer animation(s) with
ru: Событие, которое вы используете для запуска анимации слоя (ов) с

en: Animate
ru: Анимировать

en: Animated heading
ru: Анимированный заголовок

en: Animated text
ru: Анимация текста

en: Animation
ru: Анимация

[ctx: Animation]
en: Slide
ru: Слайд

en: Animation duration
ru: Продолжительность анимации

en: Animation tab
ru: Анимация

en: Animation type
ru: Тип анимации

en: Animations
ru: Анимация

en: Any PHP date format can be used: %s
ru: Можно использовать любой формат даты PHP: %s

en: Anywhere
ru: Везде

en: Apply
ru: Применить

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Area
ru: Область

en: Aria label
ru: Метка Aria

en: Arrow
ru: Стрелка

[ctx: Arrow direction]
en: Next
ru: Следующий

[ctx: Arrow direction]
en: Previous
ru: Предидущий

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Article
ru: Статья

en: Articles
ru: Статьи

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Ask down all product images
ru: Запросите все изображения продукта

en: Aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Async non-primary CSS
ru: Асинхронный неосновной CSS

en: At
ru: В

en: At each slider you can override the global breakpoints with local values.
ru: На каждом слайдере вы можете переопределить глобальные контрольные точки локальными значениями.

en: Audio
ru: Звук

en: Audio autoplaying has a lot of limitations made by browsers. You can read about them %1$shere%2$s.
ru: Автозапуск звука имеет множество ограничений, установленных браузерами. Вы можете прочитать о них %1$s здесь %2$s.

en: Audio settings
ru: Настройки звука

en: Authentication successful.
ru: Аутентификация прошла успешно.

en: Auto
ru: Авто

en: Auto width
ru: Автоматическая ширина

en: Automatic update check
ru: Автоматически проверять обновления

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: Autoplay duration
ru: Продолжительность автовоспроизведения

[ctx: Autoplay modifier]
en: last slide
ru: последний слайд

[ctx: Autoplay modifier]
en: loops
ru: циклы

[ctx: Autoplay modifier]
en: next slide
ru: следующий слайд

[ctx: Autoplay modifier]
en: slide count
ru: кол-во слайдов

[ctx: Autoplay modifier]
en: slide index
ru: индекс слайдов

en: Autostart
ru: Автозапуск

en: Average rating
ru: Средний рейтинг

en: Average score
ru: Средний бал

en: Back
ru: Назад

en: Back image
ru: Заднее изображение

en: Back image alt tag
ru: Тег alt заднего изображения

en: Backend
ru: Административная часть сайта

en: Backface visibility
ru: Видимость задней поверхности

en: Background
ru: Фон

en: Background Blur
ru: Размытие фона

en: Background animation
ru: Анимация фона

en: Background animations only work on the slide background images, which have Fill selected at their Fill mode. They don't affect any images if the background parallax is enabled.
ru: Фоновые анимации работают только с фоновыми изображениями слайдов, для которых в режиме заливки выбран параметр «Заливка». Они не влияют на изображения, если включен фоновый параллакс.

en: Background blur
ru: Размытие фона

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Background parallax
ru: Фоновый параллакс

en: Background video
ru: Фоновое видео

en: Background video on mobile
ru: Фоновое видео на мобильном телефоне

en: Backgrounds in lightbox
ru: Фоны в лайтбоксе

en: Backward
ru: Назад

en: Badges
ru: Значки

en: Banned user IDs
ru: Заблокированные идентификаторы пользователей

en: Bar
ru: Панель

en: Bar color
ru: Цвет полосы

en: Bar full size
ru: Полноразмерная панель

en: Base64 embed
ru: Встраивание в Base64

en: Base64 encoded arrow images are loading faster and they are colorable. But optimization plugins often have errors in their codes related to them, so if your arrow won't load, turn this option off.
ru: Изображения со стрелками в кодировке Base64 загружаются быстрее, и их можно раскрашивать. Но плагины оптимизации часто имеют ошибки в своих кодах, связанных с ними, поэтому, если ваша стрелка не загружается, отключите эту опцию.

en: Before
ru: Над

en: Before After
ru: До и после

en: Before Image
ru: Перед изображением

en: Before image alt tag
ru: Перед тегом image alt

en: Before label
ru: Перед меткой

en: Before text
ru: Перед текстом

en: Behavior
ru: Свойство

en: Below %s pixels.
ru: Ниже %s пикселей.

en: Between %s and %s pixels.
ru: Между  %s и %s пикселей.

en: Black
ru: Черный

en: Black widow
ru: Черная вдова

en: Blank
ru: Пустой

en: Block
ru: Блок

en: Block carousel
ru: Блокировать карусель

en: Block must contain only one slide. Need more?
ru: Блок должен содержать только один слайд. Нужно больше?

en: Block right click
ru: Блокировать щелчок правой кнопкой мыши

en: Blocks to left
ru: Блоки влево

en: Blocks to right
ru: Блоки вправо

en: Bloom
ru: Цветение

en: Blue
ru: Синий

en: Blur
ru: Размытие

en: Blur fit
ru: Размытие

en: Bold
ru: Жирный

en: Border
ru: Граница

en: Border Dark
ru: Темная граница

en: Border Light
ru: Светящаяся граница

en: Border White
ru: Белая граница

en: Border color
ru: Цвет границы

en: Border radius
ru: Радиус скругления углов

en: Border width
ru: Ширина границы

en: Both
ru: Оба

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom - always
ru: Снизу - всегда

en: Bottom - when needed
ru: Снизу - при необходимости

en: Bottom fade
ru: Выцветание снизу

en: Bounce
ru: Отскок

en: Bounce in
ru: Отскок

en: Bounce in down
ru: Отскок вниз

en: Bounce in left
ru: Отскок слева

en: Bounce in right
ru: Отскок справа

en: Bounce in up
ru: Отскок вверх

en: Box
ru: Блок

en: Box shadow
ru: Тень элемента

en: Boxed
ru: В рамке

en: Brand
ru: Бренд

en: Breakpoints
ru: Контрольные точки

en: Breakpoints define the browser width in pixel when the slider switches to a different device.
ru: Контрольные точки определяют ширину браузера в пикселях, когда ползунок переключается на другое устройство.

en: Breaks the columns to the given amount of rows.
ru: Разбивает столбцы на заданное количество строк.

en: Bring front
ru: Передняя часть

en: Bubble
ru: Пузырь

en: Bulk actions
ru: Групповые действия

en: Bullets
ru: Точки

en: Button
ru: Кнопка

[ctx: Button layer default text]
en: MORE
ru: ПОДРОБНЕЕ

en: CSS Class
ru: CSS класс

en: CSS selector (sum of heights)
ru: CSS-селектор (сумма высот)

en: CSV from input
ru: CSV из входных данных

en: CSV from url
ru: CSV из url

en: CURL disabled in your php.ini configuration. Please enable it!
ru: CURL отключен в конфигурации вашего php.ini. Пожалуйста, включите его!

en: Cache cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Cache expiration
ru: Срок действия кэша

en: Cache support
ru: Поддержка кеша

en: Cache variations
ru: Вариантов кеша

en: Callback url
ru: URL-адрес обратного вызова

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel before date
ru: Отмена до даты

en: Capitalize
ru: Первые буквы заглавные

en: Caption
ru: Подпись

en: Caption text
ru: Текст надписи

en: Carousel
ru: Карусель

en: Categories
ru: Категории

en: Category
ru: Категория

en: Category language
ru: Язык категории

en: Category title
ru: Название категории

en: Center
ru: По центру

en: Center bottom
ru: По центру снизу

en: Center shifted
ru: Сместить центра

en: Center top
ru: По центру сверху

en: Centered
ru: По центру

en: Change group
ru: Выбрать группу

en: Change slider type
ru: Изменить тип слайдера

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Changing your slider type is irreversible. After changing your slider type, %syou will lose all slider type related settings%s.
ru: Изменение типа слайдера необратимо. После изменения типа слайдера %s вы потеряете все параметры, связанные с типом слайдера %s.

en: Chars
ru: Символы

en: Chars 2
ru: Символы 2

en: Check
ru: Проверить

en: Check for update
ru: Проверить обновление

en: Check our video tutorials which cover everything you need to know about Smart Slider 3.
ru: Ознакомьтесь с нашими видеоуроками, которые охватывают все, что вам нужно знать о Smart Slider 3.

en: Child layers
ru: Дочерние слои

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose folder
ru: Выберите папку

en: Choose images
ru: Выбрать изображения

en: Choose what happens after the counter reached zero.
ru: Выберите, что произойдет после того, как счетчик достигнет нуля.

en: Circle
ru: Маркер в виде кружка

en: Circle %d
ru: Круг %d

en: Circle counter
ru: Круглый счетчик

en: Class on the %s element.
ru: Класс для элемента %s.

en: Class on the selected tag element.
ru: Класс для выбранного элемента тега.

en: Clean HTML
ru: Очистить HTML

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear after
ru: Очистить после

en: Clear before
ru: Очистить перед

en: Clear cache
ru: Сбросить кэш

en: Clear cache options
ru: Сбросить настройки кэша

en: Clear device specific settings
ru: Очистите настройки, относящиеся к конкретному устройству

en: Clear guides
ru: Очистить подсказки

en: Clear tab
ru: Очистить вкладку

en: Click
ru: Щелчок

en: Clicking on any slide that's not in the middle will make the slider switch to that slide. With this option you can disable this behavior, for example, to allow clicking on buttons on the visible slides.
ru: Щелчок по любому слайду, который находится не посередине, заставит слайдер переключиться на этот слайд. С помощью этой опции вы можете отключить такое поведение, например, чтобы разрешить нажатие на кнопки на видимых слайдах.

en: Clone
ru: Дублировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Closed
ru: Закрытые

en: Closes the unclosed float CSS codes before the slider.
ru: Закрывает незакрытые плавающие CSS-коды перед слайдером.

en: Color
ru: Цвет

en: Color end
ru: Завершающий цвет

en: Column
ru: Столбец

en: Columns
ru: Столбцы

en: Columns %d
ru: Столбцы %d

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: Comments
ru: Комментарии

en: Compare method
ru: Метод сравнения

en: Configuration
ru: Настройки

en: Configure
ru: Настроить

en: Constrain ratio
ru: Сохранять пропорции

en: Contact your server host and ask them to fix this for you!
ru: Свяжитесь с вашим хостом сервера и попросите их исправить это для вас!

en: Container
ru: Контейнер

en: Content
ru: Содержимое

en: Content List - One Per Line
ru: Список содержимого - По одному на строку

en: Content background
ru: Фон содержимого

en: Content tab
ru: Содержимое

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Convert to WebP
ru: Преобразовать в WebP

en: Convert to WebP and image resizing require a lot of memory. Lift the memory limit%s if you get a blank page.
ru: Преобразование в WebP и изменение размера изображения требуют много памяти. Поднимите ограничение памяти %s, если вы получите пустую страницу.

en: Convert to slide
ru: Преобразовать в слайд

en: Convert to slider
ru: Преобразовать в слайдер

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy and paste this shortcode into your posts or pages:
ru: Скопируйте и вставьте этот код в свои сообщения или на страницы:

en: Copy slide to
ru: Скопировать слайд в

en: Countdown
ru: Обратный отсчет

en: Counter
ru: Счётчик

en: Cover image
ru: Изображение обложки

en: Create
ru: Создать

en: Create a New Project
ru: Создать новый проект

en: Create group
ru: Создать группу

en: Create module
ru: Создать модуль

en: Create new project
ru: Создать новый проект

en: Create text variables (one per line)
ru: Создание текстовых переменных (по одной в строке)

en: Create widget area
ru: Создать область виджетов

en: Creates a lightbox from your slide background images. This feature only works if all slides have background images.
ru: Создает лайтбокс из фоновых изображений вашего слайда. Эта функция работает только в том случае, если все слайды имеют фоновые изображения.

en: Creates an empty div before the slider, using the alias as the ID of this div. As a result, you can use #your-alias in the URL to make the page jump to the slider.
ru: Создает пустой div перед слайдером, используя псевдоним в качестве идентификатора этого div. В результате вы можете использовать #your-alias в URL-адресе, чтобы страница переходила на ползунок.

en: Creates new widget areas which you can place to your theme for easy publishing.
ru: Создает новые области виджетов, которые вы можете поместить в свою тему для удобства публикации.

en: Creates slides by your custom settings.
ru: Создает слайды в соответствии с вашими пользовательскими настройками.

en: Creates slides from %1$s content.
ru: Создает слайды из содержимого %1$s.

en: Creates slides from %1$s events.
ru: Создает слайды из событий %1$s.

en: Creates slides from %1$s galleries.
ru: Создает слайды из галерей %1$s.

en: Creates slides from %1$s.
ru: Создает слайды из %1$s.

en: Creates slides from the following post type: %1$s.
ru: Создает слайды из следующего типа записи: %1$s.

en: Creates slides from the posts of all your post types.
ru: Создает слайды из записей всех ваших типов записей.

en: Creates slides from the posts with the set IDs.
ru: Создает слайды из записей с заданными ID.

en: Creates slides from your Joomla articles in the selected categories.
ru: Создает слайды из ваших статей на Joomla в выбранных категориях.

en: Creates slides from your Joomla articles or categories.
ru: Создает слайды из ваших статей или категорий на Joomla.

en: Creates slides from your Joomla categories. (Not the articles inside them.)
ru: Создает слайды из ваших категорий Joomla. (Не статьи внутри них.)

en: Creates slides from your WooCommece categories. (Not from the products inside them.)
ru: Создает слайды из ваших категорий WooCommece. (Не от продуктов внутри них.)

en: Creates slides from your posts in the selected categories.
ru: Создает слайды из ваших постов в выбранных категориях.

en: Creates space between the columns
ru: Создает пространство между столбцами

en: Creates vertical and horizontal distance between the counter elements.
ru: Создание вертикального и горизонтального расстояния между элементами счетчика.

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Creation time
ru: Время создания

en: Crop
ru: Обрезать

en: Crossfade
ru: Затухание

en: Curly %d
ru: Кудрявый %d

en: Currency
ru: Валюта

en: Current layer, all devices
ru: Текущий уровень, все устройства

en: Current layer, current device
ru: Текущий слой, текущее устройство

en: Current path
ru: Текущий путь

en: Cursor color
ru: Цвет Курсора

en: Curtain to bottom
ru: Занавес вниз

en: Curtain to left
ru: Занавес влево

en: Curtain to right
ru: Занавес направо

en: Curtain to top
ru: Занавес вверх

en: Curtains
ru: Шторы

en: Curve %d
ru: Кривая %d

en: Curves
ru: Кривые

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom date variables
ru: Пользовательские переменные даты

en: Custom field name
ru: Имя пользовательского поля

en: Custom lightbox image
ru: Пользовательское изображение для лайтбокса

en: Custom size
ru: Особый размер

en: Custom text for mobile
ru: Пользовательский текст для мобильных устройств

en: Custom text for tablet
ru: Пользовательский текст для планшета

en: Cut off date
ru: Дата окончания

en: Dark shadow
ru: Темная тень

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Date
ru: Дата

en: Date configuration
ru: Конфигурация даты

en: Date filter offset
ru: Смещение фильтра даты

en: Date format
ru: Формат даты

en: Date function
ru: Функция даты

en: Date language
ru: Язык даты

en: Date variable offset
ru: Смещение переменной даты

en: Datetime format
ru: Формат даты и времени

en: Day
ru: День

en: Days
ru: Дней

en: Deactivate license
ru: Деактивировать лицензию

en: Debug information
ru: Отладочная информация

en: Decoration
ru: Оформление

en: Decrease %1$s below 15 in php.ini to prevent fatal errors on plugin updates. Current value: %2$s
ru: Уменьшите %1$s ниже 15 в php.ini, чтобы предотвратить фатальные ошибки при обновлении плагина. Текущее значение: %2$s

en: Decrease height
ru: Уменьшить высоту

en: Decrease height by selectors
ru: Уменьшите высоту с помощью селекторов

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default family
ru: Семейство по умолчанию

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Defines the drag (and touch) direction for your slider.
ru: Определяет направление перетаскивания (и касания) для вашего слайдера.

en: Delay
ru: Задержка

en: Delayed (for lightbox/tabs)
ru: Задержка (для лайтбокса/вкладок)

en: Delayed loading
ru: Задержка загрузки

en: Delays the loading of the slider until its container gets visible. Useful when you display the slider in a lightbox or tab.
ru: Задерживает загрузку слайдера до тех пор, пока его контейнер не станет видимым. Полезно при отображении слайдера в лайтбоксе или вкладке.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete file
ru: Удалить файл

en: Delete permanently
ru: Удалить навсегда

en: Delete resized image cache
ru: Удалить кэш изображений с измененным размером

en: Delete slide
ru: Удалить слайд

en: Delete slider
ru: Удалить слайдер

en: Deleted.
ru: Удалено.

en: Demo slider is not available with the following ID: %s
ru: Демонстрационный слайдер со следующим ID недоступен: %s

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Desktop
ru: Настольный компьютер

en: Desktop retina
ru: ПК с дисплеем Retina

en: Desktop side spacing
ru: Расстояние между сторонами ПК

en: Desktop width
ru: Ширина на ПК

en: Developer
ru: Для разработчика

en: Device specific settings
ru: Настройки для конкретного устройства

en: Diagonal
ru: Диагональный

en: Direction
ru: Направление

en: Disabled
ru: Отключено

en: Discount
ru: Скидка

en: Disliked it
ru: Не понравилось

en: Display
ru: Показывать на экранах следующих устройств

en: Displays the days, hours, minutes and seconds texts under the counter numbers. To display the labels in your own language, translate the texts in the language files.
ru: Отображает тексты дней, часов, минут и секунд под номерами счетчиков. Для отображения меток на собственном языке переведите тексты в языковых файлах.

en: Displays the slider in a template module position.
ru: Отображает слайдер в положении модуля шаблона.

en: Distortion - Flow
ru: Дисторшн - Поток

en: Distortion - Mosaic
ru: Дисторшн - Мозаика

en: Distortion - Noise
ru: Дисторшн - Шум

en: Distortion - Shard
ru: Дисторшн - черепок

en: Distortion - Storm
ru: Дисторшн - Шторм

en: Distortion - Triangle
ru: Дисторшн - Треугольник

en: Distortion - Warp
ru: Дисторшн - Варп

en: Distortion - Wave
ru: Дисторшн - Волна

en: Divider
ru: Разделитель

en: Do not pull posts from these users. Separate them by comma.
ru: Не извлекайте сообщения от этих пользователей. Разделите их запятой.

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Documentation
ru: Документация

en: Domino
ru: Домино

en: Don't show again
ru: Не показывать больше

en: Done
ru: Готово

en: Don’t miss any update
ru: Не пропустите ни одного обновления

en: Dot
ru: Точка

en: Dotted
ru: Точечный пунктир

en: Double
ru: Двойная

en: Download Pro
ru: Загрузить Pro

en: Downloadable
ru: Доступные для скачивания

en: Downscale
ru: Уменьшение

en: Downscale back out
ru: Понизьте масштаб обратно

en: Downscale bottom
ru: Уменьшение размера вниз

en: Downscale left
ru: Уменьшение размера влево

en: Downscale right
ru: Уменьшение размера вправо

en: Downscale top
ru: Уменьшение размера вверх

en: Drag
ru: Перетащите

en: Drop files here
ru: Перетащите изображение сюда

en: Drop images here
ru: Перетащите ваши изображения сюда

en: Drop-in
ru: Заезд

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate slider
ru: Дублировать слайдер

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Dynamic slides
ru: Динамичные слайды

en: Early bird discount amount
ru: Размер скидки для "ранних пташек"

en: Early bird discount date
ru: Дата для скидки для "ранних пташек"

en: Easing
ru: Функция плавности

en: Edge
ru: Грань

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Slider
ru: Редактировать слайдер

en: Edit generator
ru: Редактировать генератор

en: Edit slide
ru: Редактировать слайдер

en: Editor - additional CSS files
ru: Редактор - дополнительные файлы CSS

en: Editor settings
ru: Настройки редактора

en: Effect
ru: Эффект

[ctx: Effect]
en: Loop
ru: Цикл

en: Effects
ru: Эффекты

en: Elastic
ru: Эластичный

en: Email only
ru: Только по email

en: Email support
ru: Поддержка по email

en: Embeds the layer images to the page source, reducing the requests.
ru: Встраивает изображения слоев в исходный код страницы, уменьшая количество запросов.

en: Empty
ru: Пустой

en: Empty element
ru: Пустой элемент

en: Empty trash
ru: Корзина пуста

en: Enable
ru: Включить

en: Enabled
ru: Включено

en: End
ru: Конец

en: End date
ru: Дата окончания

en: End date text
ru: Текст даты окончания

en: End delay
ru: Окончания задержка

en: End time
ru: Время окончания

en: End time text
ru: Текст времени окончания

en: Ended
ru: Остановленный

en: English UI
ru: Английский UI

en: Enter
ru: Наведение

en: Enter Full screen
ru: Полноэкранный просмотр

en: Enter an %1$s aria-label attribute %2$s that describes the link.
ru: Введите атрибут %1$s aria-label %2$s, который описывает ссылку.

en: Enter the %1$s rel attribute %2$s that represents the relationship between the current document and the linked document. Multiple rel attributes can be separated with space. E.g. nofollow noopener noreferrer
ru: Введите %1$s относительный атрибут %2$s, который представляет взаимосвязь между текущим документом и связанным документом. Несколько атрибутов rel могут быть разделены пробелом. Например. nofollow noopener noreferrer

en: Erases all device specific changes you made on the current device.
ru: Удаляет все изменения, относящиеся к конкретному устройству, которые вы внесли на текущем устройстве.

en: Event cost
ru: Стоимость мероприятия

en: Event creation date
ru: Дата создания события

en: Event end date
ru: Дата окончания события

en: Event modification date
ru: Дата изменения события

en: Event name
ru: Название события

en: Event start date
ru: Дата начала события

en: Events
ru: События

en: Events per site
ru: Событий на сайт

en: Examples
ru: Примеры

en: Exclude ID
ru: Исключить ID

en: Exclude Types
ru: Исключать типы

en: Exclude event IDs (One ID per line)
ru: Исключить ID событий (по одному ID на строку)

en: Exclude plugins
ru: Исключить плагины

en: Exclude posts
ru: Исключить сообщения

en: Excluded article IDs
ru: Исключить ID материалов

en: Exit full screen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Explode
ru: Взрыв

en: Export
ru: Экспортировать в формате ss3

en: Export %1$s as HTML
ru: Экспорт %1$s как HTML

en: Export file corrupted! Slider data is missing.
ru: Файл экспорта поврежден! Данные слайдера отсутствуют.

en: Extra advanced options
ru: Дополнительные расширенные опции

en: Extra bold
ru: Экстра жирный

en: Extra light
ru: Экстра тонкий

en: Extra variables
ru: Дополнительные переменные

[ctx: Facebook app permission]
en: pages read engagement
ru: страницы, прочитанные вовлеченностью

[ctx: Facebook app permission]
en: user photos
ru: фото пользователя

[ctx: Facebook generator type]
en: Facebook posts
ru: Сообщения в Facebook

en: Facebook photos or posts on your page
ru: Фотографии или посты на Facebook на вашей странице

en: Fade
ru: Выцветание

en: Fading dots
ru: Исчезающие точки

en: Failed to create slides.
ru: Невозможно создать слайд.

en: Fallback language
ru: Запасной язык

en: Fallback slider
ru: Назад к слайдеру

en: Family
ru: Семейство

en: Fan
ru: Вентилятор

en: Fan %d
ru: Вентилятор %d

en: Fast
ru: Быстро

[ctx: Feature]
en: Carousel
ru: Карусель

en: Featured
ru: Избранное

en: Featured article ordering
ru: Сортировка избранных статей

en: Feed
ru: Канал

en: Feel free to remove the Free version, as you no longer need it. Your sliders will stay!
ru: Не стесняйтесь удалять бесплатную версию, так как она вам больше не нужна. Ваши слайдеры останутся!

en: Field
ru: Поле

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Field value
ru: Значение поля

en: Fields
ru: Поля

en: File
ru: Файл

en: File variables
ru: Переменные файла

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename based exclusion
ru: Исключение на основе имени файла

en: Filename cannot contain
ru: Имя файла не содержит

en: Filename has to contain
ru: Имя файла должно содержать

en: Files with %1$s.ss3%2$s extension are listed from: %3$s
ru: Файлы с расширением %1$s.ss3%2$s перечислены из: %3$s

en: Fill
ru: Заполнение

en: Fill layer height
ru: Высота слоя заливки

en: Fill mode
ru: Режим заполнения

en: Filter
ru: Фильтр

en: Find image
ru: Найти изображение

en: Find link
ru: Найти ссылку

en: Finish autoplay
ru: Завершить автозапуск

en: First slide
ru: Первый слайд

en: First slide changed.
ru: Начальный слайд изменён.

en: Fit
ru: По размеру

en: Fix height for the %1$s.
ru: Зафиксировать высоту для %1$s.

en: Fix space between the slides.
ru: Фиксированное пространство между слайдами.

en: Fix width for the %1$s.
ru: Зафиксировать ширину для %1$s.

en: Fixed
ru: Зафиксировать

en: Fixed to bottom
ru: Фиксированный снизу

en: Fixed to left
ru: Фиксация влево

en: Fixed to right
ru: Фиксированный справа

en: Fixed to top
ru: Фиксированный сверху

en: Flap
ru: Откидывание

en: Flash
ru: Вспышка

[ctx: Flickr generator type]
en: Flickr search
ru: Поиск по Flickr

en: Flip
ru: Переворот

en: Flip down
ru: Переворот вниз

en: Flip in X
ru: Переворот по X

en: Flip in Y
ru: Переворот по Y

en: Flip left
ru: Переворот слева

en: Flip right
ru: Переворот справа

en: Flip up
ru: Переворот вверх

en: Flow
ru: Поток

en: Flow - reversed
ru: Поток - обратный

en: Flowing cols
ru: Плывущие столбцы

en: Flowing rows
ru: Плывущие строки

en: Flowing tiles
ru: Плывущие плитки

en: Flowing tiles vertical
ru: Плывущие по вертикали плитки

en: Focus
ru: Фокус

en: Focus offset
ru: Смещение фокуса

en: Folder
ru: Папка

en: Folder is missing!
ru: Каталог не существует!

en: Folder not found.
ru: Папка не найдена.

en: Font
ru: Шрифт

en: Font manager
ru: Менеджер шрифтов

en: Font settings
ru: Настройки шрифта

[ctx: Font style]
en: Italic
ru: Курсив

en: Font weight
ru: Насыщенность шрифта

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Force RTL backend
ru: Принудительный сервер RTL

en: Force full width
ru: Принудительно в полную ширину

en: Forced
ru: Принудительно

en: Form
ru: Форма

en: Form action
ru: Действие формы

en: Format date variables
ru: Переменные формата даты

en: Forward
ru: Вперёд

en: Framework
ru: Фреймворк

en: From
ru: Выход

en: Front image
ru: Переднее изображение

en: Front image alt tag
ru: Тег alt переднего изображения

en: Frontend
ru: Сайт

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Full
ru: Полный

en: Full page
ru: Во всю страницу

en: Full slide library access
ru: Полный доступ к библиотеке слайдов

en: Full width
ru: Во всю ширину

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Galleries
ru: Галереи

en: Gallery
ru: Галерея

en: Gap
ru: Разрыв

en: General
ru: Основное

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Generator
ru: Генератор

en: Generator created.
ru: Генератор создан.

en: Generator group not found
ru: Группа генератора не найдена

en: Generator not found
ru: Генератор не найден

en: Generator settings
ru: Настройки генератора

en: Generator source not found
ru: Источник генератора не найден

en: Generator type not found
ru: Тип генератора не найден

en: Generator updated and cache cleared.
ru: Генератор обновлен, а кэш очищен.

en: Generators
ru: Генераторы

en: Get all multisite events
ru: Получить все многосайтовые события

en: Get started with the Pro version now!
ru: Начните работу с Pro-версией прямо сейчас!

en: Given IDs
ru: Указанные ID

en: Global breakpoints
ru: Глобальные контрольные точки

en: Go Pro
ru: Перейти на Про версию

en: Go to Slide → Content tab and set the Unpublish on date for the slide.
ru: Перейдите на вкладку Слайд → Содержимое и задайте дату отмены публикации для слайда.

en: Go to dashboard
ru: Перейти на панель управления

en: Go to next slide
ru: Перейти на следующий слайд

en: Go to slide
ru: Перейти к слайду

en: Go to slide ID
ru: Перейти к ID слайда

en: Google Fonts, icon and lightbox CSS are loaded in a non-blocking way. Disable if you see missing icons, fonts or styles.
ru: Шрифты Google, иконки и CSS лайтбокса загружаются неблокирующим способом. Отключите, если вы видите отсутствующие значки, шрифты или стили.

en: Got it
ru: Понятно

en: Grab
ru: Захват

en: Gradient
ru: Градиент

en: Green
ru: Зеленый

en: Grey
ru: Серый

en: Groove
ru: Резная

en: Group
ru: Группа

en: Group by
ru: Гркппировать по

en: Group created
ru: Группа создана

en: Group name
ru: Название группы

en: Group result
ru: Результат группы

en: Groups
ru: Группы

en: Groups are only available in the Pro version.
ru: Группы доступны только в версии Pro.

en: Grow
ru: Увеличение

en: Grow rotate
ru: Увеличение с вращением

en: Guide settings
ru: Настройки руководства

en: Gutter
ru: Расстояние меж колонок

en: Half
ru: В половину

en: Hated it
ru: Ненавижу

en: Header preload
ru: Предзагрузка заголовка

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading active
ru: Активный заголовок

en: Heading layer
ru: Слой заголовка

en: Height
ru: Высота

en: Height based on
ru: Высота, основанная на

en: Hello! How can we help you today?
ru: Привет! Чем мы можем помочь вам сегодня?

en: Help
ru: Помощь

en: Help center
ru: Центр помощи

en: Here you can configure the default font your layers have, and the dropdown list of the fonts. Google Fonts are recognized automatically, but you can use your own custom fonts, too. %1$sLearn how to do that.%2$s
ru: Здесь вы можете настроить шрифт по умолчанию для ваших слоев и выпадающий список шрифтов. Шрифты Google распознаются автоматически, но вы также можете использовать свои собственные шрифты. %1$s Узнайте, как это сделать.%2$s

en: Hide From Event Listings
ru: Скрыть из списков событий

en: Hide YouTube logo
ru: Скрыть логотип YouTube

en: Hide empty categories
ru: Скрыть пустые категории

en: Hide layer
ru: Скрыть слой

en: Hide on
ru: Скрыть

en: Hide on mobile
ru: Скрыть на телефоне

en: Hide on slides
ru: Скрыть на слайдах

en: Hide scrollbar
ru: Скрыть полосу прокрутки

en: Hide when variable empty
ru: Скрывать, когда переменная пуста

en: Hides the profile image of the author, but only if video owner allows it.
ru: Скрывает изображение профиля автора, но только если владелец видео разрешает это.

en: Hides the title of the video, but only if video owner allows it.
ru: Скрывает название видео, но только в том случае, если владелец видео разрешает это.

en: Hides the user's byline of the video, but only if video owner allows it.
ru: Скрывает заголовок видео пользователя, но только в том случае, если владелец видео разрешает это.

en: Highlight
ru: Подсветка

en: Highlight %d
ru: Выделение %d

en: Highlighted heading
ru: Выделенный заголовок

en: Highlighted text
ru: Выделенный текст

en: Hills
ru: Холмы

en: Hit count
ru: Количество просмотров

en: Hits
ru: Просмотры

en: Hold down the ctrl (Windows) or command (MAC) button to select multiple options.
ru: Удерживайте кнопку ctrl (Windows) или command (MAC), чтобы выбрать несколько параметров.

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Horizontal - reversed
ru: Горизонтально - в обратном порядке

en: Horizontal cover flow
ru: Горизонтальный поток обложек

en: Horizontal flip
ru: Горизонтальный переворот

en: Horizontal showcase
ru: Горизонтальная витрина

en: Horizontal spin to bottom
ru: Горизонтальное вращение вниз

en: Horizontal spin to top
ru: Горизонтальное вращение вверх

en: Hour
ru: Час

en: Hours
ru: Часы

en: Hover
ru: При наведении

en: Hover color
ru: Цвет при наведении

en: How to get SSL for my website?
ru: Как поучить SSL для моего сайта?

en: How to upgrade to Smart Slider 3 Pro?
ru: Как перейти на Smart Slider 3 Pro?

en: ID or Alias
ru: ID или Псевдоним

en: IDs (one per line)
ru: ID (по одному в каждой строке)

en: Icon
ru: Значок

en: Icon Size
ru: Размер иконки

en: Icon not found
ru: Значок не найден

en: Icons
ru: Иконки

en: Identify datetime
ru: Определение даты и времени

en: If enabled the following folder will be %1$spermanently deleted%2$s: %3$s
ru: Если включено, следующая папка будет %1$sудалена безвозвратно%2$s: %3$s

en: If it's set, this will be used instead of the 'Field' value.
ru: Если оно установлено, то это будет использоваться вместо значения 'Field'.

en: If its set, this will be used instead of the 'Field' value.
ru: Если установлено, то будет использоваться вместо значения 'Поле'.

en: If the size of your image is not the same as your slider's, you can improve the result with the filling modes.
ru: Если размер вашего изображения отличается от размера слайдера, вы можете улучшить результат с помощью режимов заливки.

en: If the slider is an important part of your site, tell the browser to preload its files.
ru: Если слайдер является важной частью вашего сайта, попросите браузер предварительно загрузить его файлы.

en: If you are happy with Smart Slider 3 and can take a minute please leave a review. This will help to spread its popularity and to make this plugin a better one.
ru: Если вы довольны Smart Slider 3 и можете уделить минутку, пожалуйста, оставьте отзыв. Это поможет распространить его популярность и сделать этот плагин лучше.

en: If you experience problems during the save this option might solve them.
ru: Если у вас возникнут проблемы во время сохранения, этот параметр может их решить.

en: If you have IDs of files, you can replace those variables with the urls of the files instead. %1$s Separate them with comma.
ru: Если у вас есть ID файлов, вы можете заменить эти переменные URL-адресами файлов. %1$s Разделяют их запятой.

en: If you have a video on your slide, you can put a play icon on the thumbnail image to indicate that.
ru: Если у вас есть видео на слайде, вы можете поместить значок воспроизведения на уменьшенное изображение, чтобы указать на это.

en: If you see this message after the repair database process, please %1$scontact us%2$s with the log:
ru: Если вы видите это сообщение после процесса восстановления базы данных, пожалуйста, %1$s свяжитесь с нами %2$s с журналом:

en: If you turn off this option, you can't switch to the first slide from the last one.
ru: Если вы отключите эту опцию, Вы не сможете переключиться на первый слайд из последнего.

en: If your content is larger than the layer, you can crop it to fit.
ru: Если ваш контент больше, чем слой, вы можете обрезать его по размеру.

en: If your images look blurry on small screens, use the available height option to match the aspect ratio of the slider and image on that device.
ru: Если ваши изображения выглядят размытыми на маленьких экранах, используйте параметр доступной высоты, чтобы соответствовать соотношению сторон слайдера и изображения на этом устройстве.

en: If your slider is above the fold, you can load it immediately. Otherwise, you can load it only after the page has loaded.
ru: Если ваш слайдер находится над сгибом, вы можете загрузить его немедленно. В противном случае вы сможете загрузить его только после загрузки страницы.

en: Iframe title
ru: Заголовок iframe

en: Iframe url
ru: Адрес iframe (URL)

en: Image
ru: Изображение

en: Image alt
ru: Изобр. тэг alt

en: Image area
ru: Область изображения

en: Image box
ru: Блок изображения

en: Image field can not be empty!
ru: Поле изображения не может быть пустым!

en: Image manager
ru: Менеджер изображений

en: Image mode
ru: Режим изображения

en: Image title
ru: Заголовок изображения

en: Image width - Desktop
ru: Ширина изображения - ПК

en: Image width - Mobile
ru: Ширина изображения - мобильное устройство

en: Image width - Tablet
ru: Ширина изображения - Планшет

en: Images
ru: Изображения

en: Images in folder
ru: Изображения в каталоге

en: Images in folder and subfolders
ru: Изображения в каталоге и подкаталогах

en: Import
ru: Импорт

en: Import error!
ru: Ошибка импорта!

en: Import project
ru: Импортировть проект

en: Import url is not valid: %s
ru: Недопустимый URL-адрес для импорта: %s

en: Improved frontend accessibility
ru: Улучшенная доступность интерфейса

en: In stock
ru: В наличии

en: Incline %d
ru: Наклон %d

en: Include all images
ru: Включать все изображения

en: Include subcategories
ru: Включая подкатегории

en: Included article IDs
ru: Включенные ID статей

en: Incoming
ru: Входящий

en: Increase %1$s in php.ini to 1000 or more. Current value: %2$s
ru: Увеличьте %1$s в php.ini до 1000 или более. Текущее значение: %2$s

en: Indicator
ru: Индикатор

en: Infinite loop
ru: Бесконечный повтор

en: Inner after
ru: Внутренний после

en: Inner align
ru: Внутреннее выравнивание

en: Inner before
ru: Внутренний до

en: Input
ru: Поле ввода

en: Input name
ru: Имя поля ввода

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert a slider into your content
ru: Вставить слайдер в ваш контент

en: Insert group
ru: Вставить группу

en: Inset
ru: Впадающая

en: Instant
ru: Немедленно

en: Instruction
ru: Инструкция

en: Interaction
ru: Взаимодействие

en: Internal only
ru: Только по приглашению

en: Interval
ru: Интервал

en: Interval modifier
ru: Модификатор интервала шрифта

en: Into the slider
ru: Внутри слайдера

en: Inverse arrow
ru: Обратная стрелка

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Invite only
ru: Только по приглашению

en: It allows you to label your slider for screen readers.
ru: Это позволяет вам пометить свой слайдер для программ чтения с экрана.

en: It switches one slide instead of moving all the visible slides.
ru: Переключение одного слайда вместо перемещения всех видимых слайдов.

en: It was ok
ru: Все нормально

en: Item
ru: Элемент

en: Item 1
    Item 2
    Item 3
ru: Элемент 1
    Элемент 2
    Элемент 3

en: Items
ru: Элементы

en: JCH Optimize could have a conflict with Smart Slider's Global settings -> Framework settings -> Async Non-Primary CSS. If your Google fonts are not loading, turn this option off.
ru: У JCH Optimize может возникнуть конфликт с глобальными настройками Smart Slider -> Настройки фреймворка -> Асинхронный неосновной CSS. Если ваши шрифты Google не загружаются, отключите эту опцию.

en: JSON codes can be customized to have many different levels. From a code it is impossible to know from which level do you want to use the given datas on the different slides, so you have to select that level from this list.
ru: Коды JSON могут быть настроены таким образом, чтобы иметь множество различных уровней. Из кода невозможно узнать, с какого уровня вы хотите использовать данные на разных слайдах, поэтому вы должны выбрать этот уровень из этого списка.

en: JSON from input
ru: JSON из входных данных

en: JSON from url
ru: JSON из url

en: JavaScript callbacks
ru: Обратные вызовы JavaScript

en: JetPack Photon image optimizer
ru: Оптимизатор изображений Jetpack Photon

en: Join The Smart Slider 3 Community
ru: Присоединяйтесь к сообществу Smart Slider 3

en: Join more than 120,000 subscribers and get access to the latest slider templates, tips, tutorials and other exclusive contents directly to your inbox.
ru: Присоединяйтесь к более чем 120 000 подписчикам и получите доступ к новейшим шаблонам слайдеров, советам, руководствам и другому эксклюзивному контенту прямо в свой почтовый ящик.

en: Joomla articles
ru: Статьи Joomla

en: Joomla module
ru: Модуль Joomla

en: Joomla settings
ru: Настройки Joomla

en: Justify slides
ru: Выравнивание слайдов

en: Keeps the autoplay control visible after the autoplay has finished to allow starting it again.
ru: Сохраняет видимым элемент управления автозапуском после завершения автозапуска, чтобы разрешить его повторный запуск.

en: Keeps the clicked element (like a button) in focus unless the focus is changed by clicking away.
ru: Удерживает выбранный элемент (например, кнопку) в фокусе, если фокус не изменен щелчком мыши.

en: Ken Burns effect
ru: Эффект Кена Бёрнса

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Keyboard shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Keyframe
ru: Ключевой кадр

en: Label
ru: Метка

en: Labels
ru: Метки

en: Landscape
ru: Альбомная ориентация

en: Language
ru: Язык

en: Laptop
ru: ПК

en: Large Dark
ru: Сильный тёмный

en: Large Light
ru: Сильный светлый

en: Large desktop
ru: Большой Настольный ПК

en: Large mobile
ru: Большой телефон

en: Large tablet
ru: Большой планшет

en: Last visit date
ru: Дата последнего посещения

en: Late fee date
ru: Дата штрафа за опоздание

en: Layer
ru: Слой

[ctx: Layer]
en: Missing
ru: Недостающий

en: Layer Animation - Basic
ru: Анимация слоя - Базовая

en: Layer Animation - Reveal
ru: Анимация слоя - Показать

en: Layer List
ru: Список слоев

[ctx: Layer animation]
en: Events
ru: События

[ctx: Layer animation]
en: In
ru: В

[ctx: Layer animation]
en: Out
ru: Из

en: Layer animations
ru: Анимация слоев

en: Layer defaults
ru: Значения по умолчанию для слоя

en: Layer design options affect every device. If you need to make responsive adjustments, look for the options with the device icon.
ru: Параметры дизайна слоев влияют на каждое устройство. Если вам нужно внести адаптивные изменения, найдите опции со значком устройства.

[ctx: Layer group]
en: Advanced
ru: Расширенные

[ctx: Layer group]
en: Basic
ru: Основное

[ctx: Layer group]
en: Media
ru: Медиа

[ctx: Layer group]
en: Special
ru: Специальный

en: Layer images
ru: Изображения слоев

en: Layer parallax
ru: Параллакс слоя

en: Layer(s)
ru: Слой(и)

en: Layers
ru: Слои

en: Layout
ru: Макет

en: Lazy loading
ru: Отложенная загрузка

en: Learn more
ru: Подробнее

en: Leave
ru: Отведение

en: Left
ru: Слева

en: Left bottom
ru: Слева снизу

en: Left center
ru: Слева по центру

en: Left fade
ru: Выцветание слева

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Left top
ru: Слева сверху

en: Legacy font scale
ru: Устаревший масштаб шрифта

en: Less
ru: Меньше

en: Let us know how we're doing
ru: Дайте нам знать, как у нас дела

en: Letter spacing
ru: Межбуквенный интервал

en: Level separation
ru: Разделение уровней

en: Library
ru: Библиотека

en: License key cannot be empty!
ru: Лицензионный ключ не может быть пустым!

en: License key is active!
ru: Лицензионный ключ активен!

en: License key required for premium features!
ru: Для включения премиум функций требуется лицензионный ключ!

en: Lifetime update & support
ru: Пожизненное обновление и поддержка

en: Light
ru: Тонкий

en: Light shadow
ru: Светлая тень

en: Lightbox
ru: Лайтбокс

en: Lightbox videos in new tab on Mobile
ru: Лайтбокс-видео в новой вкладке на мобильном устройстве

en: Liked it
ru: Понравилось

en: Likes
ru: Нравится

en: Limit slide width
ru: Ограничить ширину слайда

en: Limits the width of the slide and prevents the slider from getting too tall.
ru: Ограничивает ширину слайда и предотвращает слишком высокий рост слайдера.

en: Line
ru: Линия

en: Line Through %d
ru: Сквозная линия %d

en: Line color
ru: Цвет линии

en: Line height
ru: Высота строки

en: Line thickness
ru: Толщина линии

en: Link
ru: Ссылка

en: Linked to
ru: Связанный с

en: List
ru: Список

[ctx: List layer type]
en: Armenian
ru: Традиционная армянская нумерация

[ctx: List layer type]
en: Circle
ru: Маркер в виде кружка

[ctx: List layer type]
en: Cjk-ideographic
ru: Простые иероглифические числа

[ctx: List layer type]
en: Decimal
ru: Арабские числа

[ctx: List layer type]
en: Decimal-leading-zero
ru: Арабские числа с нулем впереди для цифр меньше десяти

[ctx: List layer type]
en: Disc
ru: Маркер в виде точки

[ctx: List layer type]
en: Georgian
ru: Традиционная грузинская нумерация

[ctx: List layer type]
en: Hebrew
ru: Традиционная нумерация на иврите

[ctx: List layer type]
en: Hiragana
ru: Традиционная нумерация Хирагана

[ctx: List layer type]
en: Hiragana-iroha
ru: Традиционная нумерация Хирагана-ироха

[ctx: List layer type]
en: Katakana
ru: Традиционная нумерация Катакана

[ctx: List layer type]
en: Katakana-iroha
ru: Традиционная нумерация Катакана-ироха

[ctx: List layer type]
en: Lower-alpha
ru: Строчные латинские буквы

[ctx: List layer type]
en: Lower-greek
ru: Строчные греческие буквы

[ctx: List layer type]
en: Lower-latin
ru: Аналог строчных латинских букв

[ctx: List layer type]
en: Lower-roman
ru: Римские числа в нижнем регистре

[ctx: List layer type]
en: None
ru: Нет

[ctx: List layer type]
en: Square
ru: Маркер в виде квадрата

[ctx: List layer type]
en: Upper-alpha
ru: Заглавные латинские буквы

[ctx: List layer type]
en: Upper-latin
ru: Аналог заглавных латинских букв

[ctx: List layer type]
en: Upper-roman
ru: Римские числа в верхнем регистре

en: List the slides separated by commas on which you want the controls to be hidden.
ru: Перечислите слайды, на которых необходимо скрыть элементы управления, разделяя их запятыми.

en: List type
ru: Тип списка

en: Load Album images as record data
ru: Загрузить изображения альбома как данные записи

en: Load Font Awesome 4
ru: Загрузить шрифт Awesome 4

en: Load album images separately
ru: Загружать изображения альбомов отдельно

en: Load delay
ru: Задержка загрузки

en: Load first images only
ru: Загружать только первое изображение

en: Load neighbor
ru: Загрузка следующих

en: Load style
ru: Загрузить стиль

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading animation waiting time
ru: Анимация загрузки

en: Loading mode
ru: Режим загрузки

en: Loading type
ru: Тип загрузки

en: Loads the URLs without a http or https protocol.
ru: Загружает URL-адреса без протокола http или https.

en: Loads the slider using an iframe when the page is loaded via AJAX to avoid problems.
ru: Загружает слайдер с помощью iframe, когда страница загружается через AJAX, чтобы избежать проблем.

en: Local import
ru: Локальный импорт

en: Location
ru: Место нахождения

en: Location state
ru: Область (штат) местонахождения

en: Location town
ru: Город местонахождения

en: Locations
ru: Местоположения

en: Loop
ru: Цикл

en: Loop delay
ru: Задержка цикла

en: Loops %s and returns to starting slide.
ru: Зацикливает %s и возвращается к начальному слайду.

en: Loops %s and stops before starting slide.
ru: Циклы %s и остановки перед началом слайда.

en: Loved it
ru: Очень понравилось

en: Lowercase
ru: Все строчные

en: MP3 audio
ru: MP3-аудио

en: MP4 video
ru: MP4 видео

en: Main animation
ru: Основная анимация

en: Main animation end
ru: После окончания основной анимации

en: Main animation start
ru: После начала основной анимации

en: Main color
ru: Основной цвет

en: Maintain session
ru: Поддерживать сеанс

en: Makes sure that the autoplay and layer animations only start when your slider is visible.
ru: Гарантирует, что автозапуск и анимация слоев запускаются только тогда, когда ваш слайдер виден.

en: Makes the last keyframe to be the origin of the layer animation, instead of its canvas position.
ru: Делает последний ключевой кадр источником анимации слоя, а не его положением на холсте.

en: Makes the row fill the available vertical space
ru: Позволяет строке заполнить доступное вертикальное пространство

en: Manual
ru: Вручную

en: Manual order
ru: Сортировка вручную

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Manufacturer language
ru: Язык производителя

en: Margin
ru: Внешний отступ

en: Mask
ru: Маска

en: Masked waves
ru: Замаскированные волны

en: Max
ru: Макс

en: Max count
ru: Максимальное количество

en: Max end date
ru: Максимальная дата окончания

en: Max file size
ru: Максимальный размер файла

en: Max pane width
ru: Максимальная ширина панели

en: Max width
ru: Max ширина

en: Media paused
ru: Медиа приостановлено

en: Media started
ru: Медиа запущено

en: Media stopped
ru: Медиа остановлено

en: Medium Dark
ru: Средний тёмный

en: Medium Light
ru: Средний светлый

en: Medium height
ru: Средняя высота

en: Medium width
ru: Средняя ширина

en: Menu item
ru: Пункт меню

en: Menu item (item ID)
ru: Пункт меню (ID пункта)

en: Menu order
ru: Порядок меню

en: Meta comparison
ru: Мета-сравнение

en: Metakey name
ru: Имя мета-ключа

en: Method
ru: Метод

en: Middle
ru: Посередине

en: Min height
ru: Мин. высота

en: Minimum slide distance
ru: Минимальное расстояние между слайдами

en: Minute
ru: Минута

en: Minutes
ru: Минут

en: Mirror
ru: Зеркально

en: Missing layer type: %s
ru: Тип отсутствующего слоя: %s

en: Missing parameter: %s
ru: Отсутствует параметр: %s

en: Missing sliders!
ru: Слайдеры отсутствуют!

en: Mobile
ru: Телефон

en: Mobile side spacing
ru: Расстояние между сторонами на телефоне

en: Mobile style
ru: Стиль на телефоне

en: Mobile text
ru: Текст на телефоне

en: Mobile width
ru: Ширина на телефоне

en: Mode
ru: Режим

en: Modification date
ru: Дата изменения

en: Modification time
ru: Время изменения

en: Modified time
ru: Время изменения

en: Module
ru: Модуль

en: Month
ru: Месяц

en: More
ru: Больше

en: More parallax options in slider settings -> Layer animations tab.
ru: Дополнительные параметры параллакса в настройках слайдера -> вкладка Анимация слоев.

en: Morph - Brush
ru: Морф - Кисть

en: Morph - Flow
ru: Морф - поток

en: Morph - Noise
ru: Морф - Шум

en: Morph - Wave
ru: Морф - Волна

en: Mouse
ru: Мышь

en: Mouse enter
ru: При наведении указателя мыши

en: Mouse enter position
ru: Входная позиция мыши

en: Mouse leave
ru: При отводе указателя мыши

en: Mouse origin
ru: Позиция мыши

en: Mouse wheel
ru: Колесо мыши

en: Move
ru: Переместить

en: Move (Absolute)
ru: Перемещение (абсолютное)

en: Move to trash
ru: Переместить в корзину

en: Multisite Posts
ru: Сообщения на нескольких сайтах

en: Mute
ru: Без звука

en: My fonts
ru: Мои шрифты

en: My layouts
ru: Мои макеты

en: My project
ru: Мой проект

en: My styles
ru: Мои стили

en: My text animations
ru: Моя анимация текста

en: MySQL table missing
ru: Отсутствует таблица MySQL

en: Name
ru: Название

en: Need more?
ru: Нужно больше?

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team! We'd love the opportunity to help you.
ru: Нужна индивидуальная помощь? Свяжитесь с нашей Службой поддержки! Мы будем рады помочь вам.

en: Need to change the font size device specifically? Use the Text scale option.
ru: Нужно специально изменить размер шрифта устройства? Используйте опцию масштабирования текста.

en: Never
ru: Никогда

en: New
ru: Новый

en: New animations & effects
ru: Новые анимации и эффекты

en: New project
ru: Новый проект

en: New slider
ru: Новый слайдер

en: Newest first
ru: Сначала новые

en: Next
ru: Дальше

en: Next alt tag
ru: Следующий тег alt

en: Next arrow image
ru: Изображение стрелки Следующий

en: Next image
ru: Следующее изображение

en: Next label
ru: Следующая метка

en: Next position
ru: Позиция кнопки Следующий

en: Next slide
ru: Следующий слайд

en: No
ru: Нет

en: No action
ru: Нет действия

en: No animation
ru: Без анимации

en: No conflicts detected.
ru: Конфликты не обнаружены.

en: No description.
ru: Нет описания.

en: No file selected.
ru: Файл не выбран.

en: No limit
ru: Без ограничений

en: No options given
ru: Никаких вариантов не дано

en: No projects to show
ru: Нет проектов для показа

en: No records found for the filter
ru: Записей для фильтра не найдено

en: No wrap
ru: Без обертки

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычный

en: Not %s
ru: Не %s

en: Not editable
ru: Не редактируемое

en: Not found
ru: Не найден

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Nothing
ru: Ничего

en: Notice
ru: Уведомление

en: Notification
ru: Уведомление

en: Number of particles
ru: Число частиц

en: Numeric
ru: Числовой

en: Numeric keys
ru: Цифровые клавиши

en: OR
ru: ИЛИ

en: Off
ru: Выключено

en: Offset
ru: Смещение

en: Offset hours
ru: Смещения часов

en: Old site url
ru: Старый URL-адрес сайта

en: Oldest first
ru: Сначала старые

en: On
ru: Включено

en: On discount
ru: По скидке

en: One time events
ru: Однократные события

en: Only *.ss3 files can be uploaded!
ru: Могут быть загружены только файлы *.ss3!

en: Only display items with these IDs
ru: Отображать только элементы с этими ID

en: Only main discussions
ru: Только основные обсуждения

en: Only not recurring events
ru: Только не повторяющиеся события

en: Only recurring event parents
ru: Только родители повторяющихся событий

en: Only recurring events
ru: Только повторяющиеся события

en: Only show posts, where the given meta key is equal to the given meta value.
ru: Показывать только сообщения, где данный мета-ключ равен заданному мета-значению.

en: Only slide name
ru: Только название слайда

en: Only those images will be asked down, which don't have the given texts within their filenames. You can write down multiple texts separated by comma.
ru: Будут запрашиваться только те изображения, которые не имеют заданных текстов в своих именах файлов. Можно записать несколько текстов, разделенных запятыми.

en: Only those images will be asked down, which have the given texts within their filenames. You can write down multiple texts separated by comma.
ru: Будут запрашиваться только те изображения, которые имеют заданные тексты в своих именах файлов. Можно записать несколько текстов, разделенных запятыми.

en: Only works on videos of Vimeo Pro users.
ru: Работает только с видео пользователей Vimeo Pro.

en: Oops, Something Went Wrong
ru: Упс, Что-то пошло не так

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Open
ru: Открытые

en: Open docs
ru: Открыть документы

en: Open preview in full
ru: Открыть превью полностью

en: Open/Close
ru: Откыть/закрыть

en: Opens the lightbox videos in the YouTube app to avoid the mobile disabling the video.
ru: Открывает видео лайтбокса в приложении YouTube, чтобы избежать отключения видео на мобильном устройстве.

en: Optimization plugins often create issues, so if you see anything wrong, follow our documentation:
ru: Подключаемые модули оптимизации часто создают проблемы, поэтому, если вы видите что-то неправильное, следуйте нашей документации:

en: Optimize
ru: Оптимизировать

en: Optimize image
ru: Оптимизировать изображение

en: Optimize images
ru: Оптимизировать изображения

en: Order
ru: Порядок

en: Order by
ru: Сортировать по

en: Order result
ru: Результат заказа

en: Ordering
ru: Сортировка

en: Organizers
ru: Организаторы

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Original
ru: Оригинал

en: Other
ru: Другое

en: Our system tries to identify the date and time in your variables.
ru: Наша система пытается определить дату и время в ваших переменных.

en: Outer %s
ru: Внешний %s

en: Outgoing
ru: Исходящий

en: Outset
ru: Выступающая

en: Over
ru: Внутри

en: Overflow-X
ru: Переполнение-X

en: Overlay
ru: Наложение

en: Overlay background
ru: Фон наложения

en: Overwrite preset
ru: Перезаписать пресет

en: PHP code
ru: PHP код

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Page
ru: Страница

en: Page turn to left
ru: Листание влево

en: Page turn to right
ru: Листание вправо

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages and Posts
ru: Страницы и посты

en: Pages read engagement permission
ru: Страницы, прочитанные с разрешения на участие

en: Paper %d
ru: Бумага %d

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Parallax
ru: Параллакс

en: Parallax to bottom
ru: Параллакс вниз

en: Parallax to left
ru: Параллакс влево

en: Parallax to right
ru: Параллакс направо

en: Parallax to top
ru: Параллакс вверх

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parent
ru: Родитель

en: Parent category
ru: Родительская категория

en: Parent directory
ru: Вверх

en: Particle effect
ru: Эффект частиц

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste the PHP code into source code:
ru: Вставить PHP код в исходный код:

en: Paste the PHP code into your theme's file:
ru: Вставить PHP код в файл вашей темы :

en: Paste the code into article:
ru: Вставить код в статью:

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause autoplay
ru: Приостановить автозапуск

en: Pause on scroll
ru: Пауза при прокрутке

en: Pauses loop when
ru: Приостановка цикла когда

en: Pendulum
ru: Маятник

en: Pendulum 3D
ru: Маятник 3D

en: Perspective
ru: Перспектива

en: Photo
ru: Фотография

en: Photo rounded
ru: Закругленная фотография

en: Photos by album
ru: Фотографии по альбомам

en: Pick the align point of the child layer!
ru: Выберите точку выравнивания дочернего слоя!

en: Pick the align point of the parent layer!
ru: Выберите точку выравнивания родительского слоя!

en: Pick the parent layer!
ru: Выберите родительский слой!

en: Pirouette
ru: Пируэт

en: Placeholder text
ru: Замещающий текст

en: Placement
ru: Размещение

en: Play
ru: Воспроизведение

en: Play animations
ru: Анимация слоев

en: Play autoplay
ru: Воспроизведение автозапуск

en: Play button
ru: Кнопка воспроизведения

en: Play on
ru: Воспроизведение

en: Play on load
ru: Проигрывать при загрузке

en: Play once
ru: Однократное воспроизведение

en: Play when visible
ru: Воспроизведение при отображении

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Plays
ru: Воспроизведение

en: Plays in when
ru: Входное вопроизведение когда

en: Plays loop when
ru: Воспроизведение цикла когда

en: Plays out when
ru: Выходное воспроизведение когда

en: Plays the layer animations on the first slide when it appears for the first time.
ru: Воспроизводит анимацию слоя на первом слайде, когда он появляется в первый раз.

en: Plays the layer animations only during the first loop.
ru: Воспроизводит анимацию слоя только во время первого цикла.

en: Please chooose a gallery!
ru: Пожалуйста, выберите галерею!

en: Please choose an album!
ru: Пожалуйста, выберите альбом!

en: Please fill the name field!
ru: Пожалуйста, заполните поле имя!

en: Please note that %1$swe do not support%2$s the HTML layer and the 3rd party codes loaded by it. We only suggest using this layer if you are a developer. %3$sAlso, make sure your HTML code is valid! Invalid HTML codes can mess up the entire slide and the only way resolving this problem is deleting the slide.
ru: Обратите внимание, что%1$s мы не поддерживаем%2$s слой HTML и загруженные им коды сторонних производителей. Рекомендуется использовать этот слой, только если вы являетесь разработчиком.%3$sТакже убедитесь, что ваш HTML-код действителен! Недопустимые HTML-коды могут испортить весь слайд, и единственным способом решения этой проблемы является удаление слайда.

en: Please note, that %1$swe do not support%2$s customized coding! The iframe layer often needs code customizations what you have to do yourself, so we only suggest using this layer if you are a developer!
ru: Пожалуйста, обратите внимание, что %1$sмы не поддерживаем%2$s индивидуальное кодирование! Слой iframe часто нуждается в настройке кода, что вы должны сделать сами, поэтому мы рекомендуем использовать этот слой только в том случае, если вы разработчик!

en: Please note, that %1$swe do not support%2$s the Joomla module layer!%3$sThe loaded module often needs code customizations what you have to do yourself, so we only suggest using this layer if you are a developer!
ru: Пожалуйста, обратите внимание, что %1$sмы не поддерживаем%2$s модульный уровень Joomla!%3$s Загруженный модуль часто нуждается в настройке кода, что вы должны сделать сами, поэтому мы рекомендуем использовать этот уровень только в том случае, если вы разработчик!

en: Please read %1$sour detailed guide%2$s about setting your own slide background correctly.
ru: Пожалуйста, прочтите %1$sнаше подробное руководство%2$s по правильной настройке собственного фона слайда.

en: Please select a Post first!
ru: Пожалуйста, сначала выберите пост!

en: Please try searching with another term.
ru: Попробуйте выполнить поиск с помощью другого термина.

en: Points
ru: Точки

en: Polygons
ru: Полигоны

en: Portrait
ru: Книжная ориентация

en: Position
ru: Позиция

en: Position name or module ID
ru: Название позиции или идентификатор модуля

en: Positions the layer horizontally within its parent.
ru: Размещает слой горизонтально внутри его родительского элемента.

en: Positions the layers inside horizontally.
ru: Размещает слои внутри горизонтально.

en: Positions the layers inside vertically.
ru: Размещает слои внутри вертикально.

en: Positions the text inside the layer. Only works with left and right layout.
ru: Размещает текст внутри слоя. Работает только с левым и правым расположением.

en: Positions the text inside the overlay.
ru: Помещает текст внутри наложения.

en: Possible conflicts
ru: Возможные конфликты

en: Post
ru: Статья

en: Post IDs
ru: ID сообщений

en: Post IDs to display
ru: Идентификаторы записей для отображения

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Post meta comparison
ru: Мета-сравнение после публикации

en: Post option
ru: Паараметры поста

en: Post or Page IDs
ru: ID записей или страниц

en: Post relationship with selected option
ru: Связь публикации с выбранным вариантом

en: Post status
ru: Статус сообщения

en: Post types
ru: Типы сообщений

en: Posts
ru: Статьи

en: Posts by IDs
ru: Сообщения по ID

en: Posts by filter
ru: Сообщения по фильтру

en: Posts by page
ru: Сообщения по страницам

en: Posts can have options, like a post can be "sticky" or not. You can choose to only display posts, which are selected to be IN or NOT IN this option.
ru: У сообщений могут быть варианты, например, сообщение может быть "липким" или нет. Вы можете выбрать отображение только тех записей, которые выбраны для включения или ОТСУТСТВИЯ В этом параметре.

en: Pre
ru: До

en: Preload
ru: Предварительная загрузка

en: Preset
ru: Шаблон

en: Preset deleted.
ru: Пресет удалён.

en: Preset font families
ru: Предустановленные семейства шрифтов

en: Preset saved.
ru: Пресет сохранён.

en: Prev
ru: Предыдущий

en: Prevents the slider from getting smaller than the set value.
ru: Предотвращает уменьшение размера слайдера по сравнению с заданным значением.

en: Prevents the text from breaking into more lines
ru: Предотвращает разбиение текста на большее количество строк

en: Prevents the vertical scrollbar from appear during certain slide background animations.
ru: Предотвращает появление вертикальной полосы прокрутки во время определенных фоновых анимаций слайдов.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview in new window
ru: Превью в новом окне

en: Previous alt tag
ru: Предыдущий тег alt

en: Previous image
ru: Предыдущее изображение

en: Previous label
ru: Предыдущая метка

en: Previous position
ru: Позиция кнопки Предыдущий

en: Previous slide
ru: Предыдущий слайд

en: Price
ru: Цена

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Privacy status
ru: Статус конфиденциальности

en: Private
ru: Личный

en: Pro
ru: Про

en: Product ID
ru: ID товара

en: Product IDs
ru: ID продукта

en: Product language
ru: Язык продукта

en: Product name
ru: Наименование товара

en: Products
ru: Товары

en: Products by IDs and/or SKUs
ru: Товары по ID и/или SKUs

en: Products by filter
ru: Товары по фильтру

en: Profiles
ru: Профили

en: Progress
ru: Прогресс

en: Progress bar
ru: Индикатор прогресса

en: Project type
ru: Тип проекта

en: Public
ru: Открытые

en: Publish
ru: Публикация

en: Publish down date
ru: Дата отмены публикации

en: Publish on
ru: Запланировать публ-ю

en: Publish time
ru: Время публикации

en: Publish up date
ru: Публикация до даты

en: Published
ru: Опубликованно

en: Pull posts only from these users. Separate them by comma.
ru: Извлекайте сообщения только от этих пользователей. Разделите их запятой.

en: Pulse
ru: Импульс

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: Push
ru: Толчок

en: Puts a fix margin around your slider.
ru: Устанавливает фиксированное поле вокруг вашего слайдера.

en: Puts the color in front of the image.
ru: Помещает цвет перед изображением.

en: Puts the shape on top of the text.
ru: Помещает фигуру поверх текста.

en: Puzzle
ru: Мозаика

en: Quality
ru: Качество

en: Quarter
ru: На четверть

en: Random
ru: Случайный

en: Random elastic
ru: Эластичный случайным образом

en: Randomize
ru: Выбрать случайным образом

en: Randomize first
ru: Сначала случайный

en: Randomize slides
ru: Выбирать слайды случайным образом

en: Rate count
ru: Количество голосов

en: Rate your experience
ru: Оцените свой опыт

en: Read more
ru: Читать далее

en: Ready to go Pro?
ru: Готовы перейти на Pro?

en: Reason
ru: Причина

en: Rebuild
ru: Сборка

en: Records
ru: Записи

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Rectangle %d
ru: Прямоугольник %d

en: Rectangle Blue
ru: Прямоугольный синий

en: Rectangle Green
ru: Прямоугольный зелёный

en: Rectangle Grey
ru: Прямоугольный серый

en: Rectangle Purple
ru: Прямоугольный фиолетовый

en: Recurring
ru: Повторяющиеся

en: Recurring end date
ru: Повторяющаяся дата окончания

en: Recurring events
ru: Повторяющиеся события

en: Redirect to URL
ru: Перенаправить на URL

en: Redo
ru: Повторить

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh Token
ru: Обновить токен

en: Register Smart Slider 3 Pro on this domain to enable auto update, slider templates and slide library.
ru: Зарегистрируйте Smart Slider 3 Pro в этом домене, чтобы включить автоматическое обновление, шаблоны слайдеров и библиотеку слайдов.

en: Register date
ru: Дата регистрации

en: Registration start date
ru: Дата начала регистрации

en: Regular price
ru: Обычная цена

en: Related modules
ru: Связанные модули

en: Relation
ru: Связь

en: Reload preview
ru: Перезагрузить превью

en: Remove
ru: Удаление

en: Remove HTML
ru: Удалить HTML

en: Remove animations
ru: Удалить анимации

en: Remove controls
ru: Удалить элементы управления

en: Remove duplicate results
ru: Удалить дублирующиеся результаты

en: Remove from variables
ru: Удалить из переменных

en: Remove line breaks
ru: Удалить разрывы строк

en: Remove links
ru: Удалить ссылки

en: Remove resized images
ru: Удаление изображений с измененным размером

en: Remove shortcodes
ru: Удалить короткие коды

en: Remove shortcodes from article description with the following patterns.
ru: Удалите ярлыки из описания изделия со следующими шаблонами.

en: Remove special characters
ru: Удалять специальные символы

en: Removes the controls of the video, but it only works on videos of Vimeo Pro users.
ru: Удаляет элементы управления видео, но работает только с видео пользователей Vimeo Pro.

en: Removes the selected .ss3 file from your sever after the import.
ru: Удаляет выбранный файл .ss3 с вашего сервера после импорта.

en: Rename
ru: Переименовать

en: Repeat count
ru: Количество повторов

en: Repeat loop only
ru: Повторять только цикл

en: Repeatable
ru: Повторяемо

en: Repeating events
ru: Повторяющиеся события

en: Replace file variables
ru: Заменить переменные файла

en: Replace these timestamp variables
ru: Замените эти переменные меток времени

en: Replace timestamp variables
ru: Заменить переменные метки времени

en: Replace variables
ru: Заменить переменные

en: Repulse
ru: Отталкивание

en: Request token
ru: Запросить токен

en: Reset style to default
ru: Сбросить стиль по умолчанию

en: Reset to normal state
ru: Вернуть к обычному состоянию

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Resize Thumbnail
ru: Размер миниатюры

en: Resolved
ru: Решенные

en: Respect words
ru: Учитывать слова

en: Responsive
ru: Адаптивный

en: Restart on slide change
ru: Перезапуск при смене слайда

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore slider
ru: Восстановить слайдер

en: Result
ru: Результат

en: Resume on click
ru: Возобновить по щелчку

en: Resume on media
ru: Возобновить на медиа

en: Resume on mouse
ru: Возобновить при наведении курсора

en: Retina
ru: Ретина

en: Reveal
ru: Раскрыть

en: Reverse
ru: Обратный

en: Reversed
ru: Обратный

en: Reversed slices to left
ru: Слои влево снизу

en: Reversed slices to right
ru: Перевернутые слои вправо

en: Ribbon
ru: Лента

en: Ridge
ru: Экструдированная

en: Right
ru: Справа

en: Right Center
ru: Справа по центру

en: Right bottom
ru: Справа снизу

en: Right fade
ru: Выцветание справа

en: Right top
ru: Справа сверху

en: Roll
ru: Разворот

en: Roll in
ru: Анимация с разворотом

en: Root
ru: Верхний уровень

en: Rotate
ru: Поворот

en: Rotate all axis
ru: Вращать по всем осям

en: Rotate down
ru: Разворот вниз

en: Rotate to bottom
ru: Поворот вниз

en: Rotate to left
ru: Поворот влево

en: Rotate to right
ru: Поворот направо

en: Rotate to top
ru: Поворот вверх

en: Rotate top left
ru: Поворот от верхнего левого угла

en: Rotate top left back out
ru: Поверните верхний левый угол обратно наружу

en: Rotate top right
ru: Поворот от правого верхнего угла

en: Rotating
ru: Вращающийся

en: Rotation
ru: Поворот

en: Round rating
ru: Округлять рейтинг

en: Round to 5px
ru: Закруглить до 5 пикселей

en: Rounded Black
ru: Закруглённый чёрный

en: Rounded Blue
ru: Закруглённый синий

en: Rounded Green
ru: Закруглённый зеленый

en: Rounded Grey
ru: Закруглённый серый

en: Rounded Purple
ru: Закруглённый фиолетовый

en: Rounded Rectangle Blue
ru: Закруглённый синий прямоугольник

en: Rounded Rectangle Green
ru: Закруглённый зеленый прямоугольник

en: Rounded Rectangle Purple
ru: Закруглённый фиолетовый прямоугольник

en: Rounded White
ru: Закруглённый белый

en: Row
ru: Ряд

en: Rsvp date
ru: Дата Rsvp

en: Rubber band
ru: Резинка

en: Ruler
ru: Линейка

en: Run content plugins on sliders
ru: Запускать плагины контента на слайдерах

en: SKUs (one per line)
ru: SKUs (один на строку)

en: Sale price
ru: Цена продажи

en: Sales
ru: Продажи

en: Same channel
ru: Тот же канал

en: Save
ru: Сохранить

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Save as New
ru: Сохранить как новый

en: Save as new animation
ru: Сохранить как новую анимацию

en: Save fonts locally
ru: Сохраняйте шрифты локально

en: Save style as new preset
ru: Сохранить стиль как новый пресет

en: Saved and slider cache invalidated.
ru: Сохранено, а кэш слайдера недействителен.

en: Saved.
ru: Сохранено.

en: Scale
ru: Масшабирование

en: Scale down
ru: Уменьшить масштаб

en: Scale to bottom
ru: Масштабирование вниз

en: Scale to left
ru: Масштабирование влево

en: Scale to right
ru: Масштабирование направо

en: Scale to top
ru: Масштабирование вверх

en: Scale up
ru: Увеличить масштаб

en: Scales up and crops the video to cover the whole layer.
ru: Масштабируйте и обрезайте видео, чтобы покрыть весь слой.

en: Scales up the image on hover
ru: Увеличение изображения при наведении курсора мыши

en: Script attributes
ru: Атрибуты скрипта

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Scroll move
ru: Шаг прокрутки

en: Scroll to
ru: Прокрутить до

en: Scroll to alias
ru: Прокрутить до псевдонима

en: Scroll to slide
ru: Прокрутить до слайда

en: Scroll to slider
ru: Прокрутить до слайдера

en: Scrolls to the bottom of the page.
ru: Прокрутить до конца страницы.

en: Scrolls to the top of the page.
ru: Прокрутить до начала страницы.

en: Search
ru: Поиск

en: Search Project
ru: Поиск проекта

en: Search in the knowledge base
ru: Поиск в базе знаний

en: Search in title, description or tags
ru: Поиск по названию, описанию или тегам

en: Search keyword
ru: Ключевое слово для поиска

en: Search results only
ru: Только результаты поиска

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Secondary color
ru: Вторичный цвет

en: Seconds
ru: Секунд

en: Security token mismatch
ru: Несоответствие маркера безопасности

en: Security token mismatch. Please refresh the page!
ru: Несоответствие маркера безопасности. Пожалуйста, обновите страницу!

en: See %1$sDebug Information%2$s for more details!
ru: Смотрите %1$s Информацию об отладке%2$s для получения более подробной информации!

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Slider
ru: Выбрать слайдер

en: Select a background image for the slide. By clicking the small screen icon, you can pick different images for different devices.
ru: Выберите фоновое изображение для слайда. Нажав на значок маленького экрана, вы можете выбрать разные изображения для разных устройств.

en: Select a page or a blog post from your WordPress site.
ru: Выберите страницу или запись в блоге вашего WordPress сайта.

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: Select another slider by its ID or Alias that displays if your current slider has no published slides.
ru: Выберите другой слайдер по его ID или псевдониму, который отображается, если текущий слайдер не содержит опубликованных слайдов.

en: Select article or menu item from your site.
ru: Выберите статью или пункт меню вашего сайта.

en: Select image
ru: Выбрать изображение

en: Select images for devices
ru: Выберите изображения для устройств

en: Select none
ru: Снять выделение

en: Select published
ru: Выбрать опубликованные

en: Select the slider you want to insert.
ru: Выберите слайдер для вставки.

en: Select unpublished
ru: Выбрать снятые с публикации

en: Selected articles
ru: Выбранные материалы

en: Self
ru: В том же окне

en: Semi bold
ru: Полужирный

en: Separate the types by a comma. E.g.: share,album
ru: Разделяйте типы запятой. Например: share,album

en: Separate them by comma.
ru: Разделите их запятой.

en: Separator
ru: Разделитель

en: Set
ru: Настроить

en: Set as first
ru: Сделать первым

en: Set custom Gap and Column for mobile.
ru: Задайте пользовательский зазор и столбец для телефона.

en: Set custom Gap and Column for tablet.
ru: Задайте пользовательский зазор и столбец для планшета.

en: Set is not editable
ru: Набор недоступен для редактирования

en: Set on Style tab.
ru: Установить на вкладке Стиль.

en: Sets
ru: Наборы

en: Settings
ru: Настройки

en: Shadow
ru: Тень

en: Shake
ru: Встряска

en: Shape divider
ru: Разделитель фигуры

en: Shifted
ru: Смещенный

en: Shop and search results
ru: Магазин и результаты поиска

en: Shop only
ru: Только магазин

en: Shortcode
ru: Короткий код

en: Show
ru: Показать

en: Show Caption
ru: Показать надпись

en: Show Label
ru: Показывать метку

en: Show duration
ru: Показать продолжительность

en: Show editor icon
ru: Показывать значок редактора

en: Show in admin bar
ru: Показать в панели администратора

en: Show label
ru: Показывать метку

en: Show parent products only
ru: Показывать только родительские продукты

en: Show related videos
ru: Показывать похожие видео

en: Show/Hide in editor
ru: Показать/скрыть в редакторе

en: Showcase
ru: Витрина

en: Showcase animation
ru: Анимация витрины

en: Showing %s results for %s.
ru: Отображение %s результатов из %s.

en: Showing %s to %s of %s projects
ru: Показано %s по %s из %s проектов

en: Shows on hover
ru: Показывать при наведении

en: Shrink
ru: Сжатие

en: Side
ru: Сторона

en: Side shifted
ru: Смещение с бока

en: Side spacing
ru: Расстояние между сторонами

en: Simple
ru: Простой

en: Simple edit
ru: Простое редактирование

en: Single
ru: Отдельный

en: Single slides are duplicated while autoplay is used.
ru: При использовании автоматического воспроизведения отдельные слайды дублируются.

en: Single switch
ru: Прокрутка с шагом в один слайд

en: Size
ru: Размер

en: Skew
ru: Деформация

en: Skew Left to Right
ru: Наклон слева направо

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skippable
ru: Пропускаемое

en: Slices - Reversed triangle
ru: Слои - Треугольник в обратном порядке

en: Slices - Simple rows and blur
ru: Слои - Простые строки и размытие

en: Slices - Simple rows and rotate
ru: Слои - Простые строки и поворот

en: Slices - Simple rows and scale
ru: Слои - Простые строки и масштабирование

en: Slices - Simple rows reversed
ru: Слои - Простые строки в обратном порядке

en: Slices - Single
ru: Слои - Одиночные

en: Slices - Triangle
ru: Слои - Треугольник

en: Slices to left
ru: Слои влево сверху

en: Slices to right
ru: Слои вправо

en: Slide
ru: Слайд

en: Slide CSS Preset
ru: CSS пресет слайдов

en: Slide ID
ru: ID слайда

en: Slide action to submit
ru: Действие для отправки

en: Slide background
ru: Фоновое изображение

en: Slide background color
ru: Цвет фона слайдера

en: Slide background image fill
ru: Заливка фонового изображения слайда

en: Slide background images
ru: Фоновое изображение слайда

en: Slide background video
ru: Фоновое видео

en: Slide border color
ru: Цвет границы слайдера

en: Slide border radius
ru: Радиус границы слайда

en: Slide border width
ru: Ширина границы слайдера

en: Slide count
ru: Количество слайдов

en: Slide created.
ru: Слайд создан.

en: Slide deleted.
ru: Слайд удален.

en: Slide distance
ru: Расстояние между слайдами

en: Slide down
ru: Скользите вниз

en: Slide duplicated.
ru: Слайд продублирован.

en: Slide duration
ru: Продолжительность слайда

en: Slide event
ru: Событие слайда

en: Slide height
ru: Высота слайда

en: Slide index
ru: Индекс слайда

en: Slide name and description
ru: Название и описание слайда

en: Slide one
ru: Первый слайд

en: Slide order saved.
ru: Порядок слайдов сохранён.

en: Slide published.
ru: Слайд опубликован.

en: Slide renamed.
ru: Слайд переименован.

en: Slide saved.
ru: Слайд сохранён.

en: Slide size
ru: Размер слайда

en: Slide title
ru: Название слайда

en: Slide to bottom
ru: Слайд вниз

en: Slide to left
ru: Слайд влево

en: Slide to right
ru: Слайд направо

en: Slide to top
ru: Слайд вверх

en: Slide two
ru: Второй слайд

en: Slide unpublished.
ru: Слайд снят с публикации.

en: Slide width
ru: Ширина слайда

en: Slide(s) copied.
ru: Слайд(ы) скопирован(ы).

en: Slider
ru: Слайдер

en: Slider CSS Preset
ru: CSS пресеты слайдера

en: Slider CSS classes
ru: CSS классы слайдера

en: Slider alias
ru: Псевдоним слайдера

en: Slider alias set at Slider settings > General
ru: Псевдоним слайдера, установленный в настройках слайдера > Общие

en: Slider background image
ru: Фоновое изображение слайдера

en: Slider border color
ru: Цвет границы слайдера

en: Slider border radius
ru: Скругление границы слайдера

en: Slider border width
ru: Ширина границы слайдера

en: Slider center
ru: Центр слайдера

en: Slider created.
ru: Слайдер создан.

en: Slider design
ru: Оформление слайда

en: Slider duplicated.
ru: Слайдер продублирован.

en: Slider error! Generator group not found:
ru: Ошибка слайдера! Группа генераторов не найдена:

en: Slider error! Generator source not found:
ru: Ошибка слайдера! Источник генератора не найден:

en: Slider imported.
ru: Слайдер импортирован.

en: Slider moved to the trash.
ru: Слайдер перемещён в корзину.

en: Slider order saved.
ru: Порядок слайдеров сохранён.

en: Slider permanently deleted.
ru: Слайдер удален.

en: Slider removed from the group.
ru: Слайдер удален из группы.

en: Slider renamed.
ru: Слайдер переименован.

en: Slider restored.
ru: Слайдер восстановлен.

en: Slider saved.
ru: Слайдер сохранен.

en: Slider settings
ru: Настройки слайдера

en: Slider size
ru: Размер слайдера

en: Slider size is too small!
ru: Размер слайдера слишком мал!

en: Slider thumbnail which appears in the slider list.
ru: Миниатюра слайдера, которая появляется в списке слайдеров.

en: Slider type
ru: Тип слайдера

[ctx: Slider type]
en: Carousel slider
ru: Слайдер карусели

[ctx: Slider type]
en: Showcase slider
ru: Слайдер витрины

[ctx: Slider type]
en: Simple slider
ru: Простой слайдер

en: Slider's default
ru: По умолчанию

en: Slider's inline JavaScript
ru: Встраивать JavaScript в слайдер

en: Slider(s) deleted permanently from the trash.
ru: Слайдер (ы) безвозвратно удален из корзины.

en: Slider(s) moved to the trash.
ru: Слайдер(ы) перемещен(ы) в корзину.

en: Slider(s) removed from the group.
ru: Слайдер(ы) удален(ы) из группы.

en: Slides
ru: Слайды

en: Slides created.
ru: Слайды созданы.

en: Slides design
ru: Дизайн слайдов

en: Slopes
ru: Наклоны

en: Slow
ru: Медленно

en: Small Dark
ru: Слабый тёмный

en: Small Light
ru: Слабый светлый

en: Small height
ru: Малая высота

en: Small width
ru: Малая ширина

en: Smart Slider 3 activated!
ru: Smart Slider 3 активирован!

en: Smart Slider 3 deactivated on this site!
ru: Умный слайдер 3 деактивирован на этом сайте!

en: Smart Slider 3 does not support your current browser for editing. Supported browsers are the following: %s.
ru: Smart Slider 3 не поддерживает ваш текущий браузер для редактирования. Поддерживаемые браузеры следующие: %s.

en: Smart Slider 3 has integration with %s.
ru: Smart Slider 3 имеет интеграцию с %s.

en: Smart snap
ru: Умный переключатель

en: Smooth scroll
ru: Сглаживать прокрутку

en: Smooth scroll speed
ru: Плавная скорость прокрутки

en: Soft
ru: Мягко

en: Solid
ru: Сплошная

en: Sorry we couldn’t find any matches
ru: К сожалению, нам не удалось найти совпадения

en: Sort
ru: Сортировать

en: Sorting method
ru: Метод сортировки

en: Source folder
ru: Каталог источника

en: Source gallery
ru: Галерея-источник

en: Space around
ru: Пространство вокруг

en: Space between
ru: Расстояние между

en: Spacing
ru: Интервал

en: Sparkling
ru: Искры

en: Special
ru: Специальный

en: Special Zero
ru: Специальный Ноль

en: Speed
ru: Скорость

en: Spinning cuboid to bottom
ru: Вращение куба вниз

en: Spinning cuboid to left
ru: Вращение куба влево

en: Spinning cuboid to right
ru: Вращение куба вправо

en: Spinning cuboid to top
ru: Вращение куба вверх

en: Split by Chars
ru: Разделить по символам

en: Stack
ru: Стек

en: Stage
ru: Сцена

en: Stagger
ru: Шатание

en: Stand up
ru: Подъем

en: Start
ru: Начало

en: Start a new project from scratch and build exactly what you’ve imagined. You can easily customize every pixels and create anything with layers.
ru: Начните новый проект с нуля и постройте именно то, что вы себе представляли. Вы можете легко настроить каждый пиксель и создать что угодно с помощью слоев.

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start delay
ru: Задержка запуска

en: Start from
ru: Начиная с

en: Start index
ru: Начальный индекс

en: Start time
ru: Время начала

en: Start time text
ru: Текст времени начала

en: Start with a Template
ru: Создать из шаблона

en: Start with a template and make it your own with the innovative drag and drop interface. You can choose from hundreds of premade templates.
ru: Начните с шаблона и создайте его самостоятельно с помощью инновационного интерфейса перетаскивания. Вы можете выбрать из сотен готовых шаблонов.

en: Started
ru: Запущенный

en: Starts the audio from the beginning when the slide is viewed again.
ru: Запускает звук с самого начала при повторном просмотре слайда.

en: Starts the video from the beginning when the slide is viewed again.
ru: Запускает видео с самого начала при повторном просмотре слайда.

en: State
ru: Состояние

en: Static
ru: Статический

en: Static overlay
ru: Статическое наложение

en: Static overlay converted to slide.
ru: Статическое наложение, преобразованное в слайд.

en: Static save
ru: Сохранить как статический

en: Status
ru: Статус

en: Sticky
ru: Залипающий

en: Stop on click
ru: Остановить по щелчку

en: Stop on media
ru: Остановить на медиа

en: Stop on mouse
ru: Остановить при наведении курсора

en: Stops loop when
ru: Остановка цикла когда

en: Stops on
ru: Остановить на

en: Stops the carousel at the last slide when the source of interaction is vertical touch, vertical pointer, mouse wheel or vertical keyboard.
ru: Останавливает карусель на последнем слайде, когда источником взаимодействия является вертикальное касание, вертикальный указатель, колесо мыши или вертикальная клавиатура.

en: Strength
ru: Интенсивность

en: Stretch
ru: Растягивание

en: Strict
ru: Строгий

en: Stroke width
ru: Ширина обводки

en: Strong
ru: Сильно

en: Style
ru: Стиль

en: Style manager
ru: Менеджер стилей

en: Style settings
ru: Настройки стиля

en: Style tab
ru: Стиль

en: Submenu limit
ru: Ограничение на количество вложенных пунктов

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Success
ru: Выполнено

en: Successful connection with the API.
ru: Успешное соединение с API.

en: Super fast
ru: Очень быстро

en: Super fast 4x
ru: Супер быстрый 4x

en: Super slow
ru: Супер медленно

en: Super soft
ru: Супер мягко

en: Super strong
ru: Супер сильно

en: Supercharge Smart Slider 3 with powerful functionality!
ru: Зарядите Smart Slider 3 мощной функциональностью!

en: Swing
ru: Качание

en: Switch slide
ru: Переключатель слайда

en: Switch with next/previous slides
ru: Переключение со следующего/предыдущего слайдов

en: Switches %s slide(s).
ru: Переключить %s слайд(ы).

en: Switches to the %s. slide.
ru: Переключиться на %s. слайд.

en: Switches to the fifth slide as if the next arrow was pressed
ru: Переключается на пятый слайд, как если бы была нажата стрелка вперёд

en: Switches to the second slide as if the previous arrow was pressed
ru: Переключается на второй слайд, как если бы была нажата стрелка назад

en: Switches to the slide with the #2 ID as if the previous arrow was pressed
ru: Переключается на слайд с идентификатором #2, как если бы была нажата предыдущая стрелка

en: Switches to the slide with the #5 ID as if the next arrow was pressed
ru: Переключается на слайд с идентификатором #5, как если бы была нажата следующая стрелка

en: Switching to bottom
ru: Переключение вниз

en: Switching to left
ru: Переключение влево

en: Switching to right
ru: Переключение вправо

en: Switching to top
ru: Переключение вверх

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tablet side spacing
ru: Расстояние между сторонами на планшете

en: Tablet style
ru: Стиль на планшете

en: Tablet text
ru: Текст на планшете

en: Tablet width
ru: Ширина на планшете

en: Tag
ru: Тег

en: Tags
ru: Теги

en: Target window
ru: Целевое окно

en: Taxonomies
ru: Упорядочивание

en: Test connection
ru: Проверка соединения

en: Test generator.
ru: Проверить генератор.

en: Text
ru: Текст

en: Text align
ru: Выравнивание текста

en: Text animation
ru: Анимация текста

en: Text animation in
ru: Анимация разделения текста

en: Text animation out
ru: Анимация разделения текста

en: Text animation settings
ru: Настройки анимации текста

en: Text bar
ru: Текстовая панель

en: Text scale
ru: Масштаб текста

en: Text shadow
ru: Тень текста

en: The "Datetime format" will be used to create dates from the given timestamp containing variables. %1$s Separate them with comma.
ru: "Формат Datetime" будет использоваться для создания дат из заданной временной метки, содержащей переменные. %1$s Разделяют их запятой.

en: The "Switch slide" option won't scroll you to the slider. Only the slides will switch.
ru: Опция "Переключить слайд" не позволит вам перейти к слайдеру. Переключаться будут только слайды.

en: The "Title" will be the index of the slide and "Description" will be the total number of slides.
ru: "Заголовок" будет индексом слайда, а "Описание" - общим количеством слайдов.

en: The #your-alias urls in links would be forced to smooth scroll to the slider.
ru: URL-адреса #your-alias в ссылках будут вынуждены плавно перемещаться к ползунку.

en: The %1$s is not turned on in your server, which is necessary to read rss feeds. You should contact your server host, and ask them to enable it!
ru: На вашем сервере не включен %1$s, который необходим для чтения rss-каналов. Вы должны связаться с вашим хостом сервера и попросить их включить его!

en: The App ID and the Secret is empty!
ru: ID приложения и Cекрет пусты!

en: The App ID is empty. Please insert that value too!
ru: Значение App ID пусто. Пожалуйста, вставьте значение!

en: The Carousel option is disabled, so the Autoplay will stop after the last slide appeared.
ru: Параметр «Карусель» отключен, поэтому автозапуск прекратится после появления последнего слайда.

en: The Single Switch setting can only move the slides horizontally!
ru: Настройка с одним переключателем позволяет перемещать слайды только горизонтально!

en: The background and the main animation plays simultaneously or shifted.
ru: Фон и основная анимация воспроизводятся или сдвигаются одновременно.

en: The cache of the posts with the given ID will be cleared upon save.
ru: Кэш сообщений с указанным идентификатором будет очищен после сохранения.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ru: Внесенные изменения будут утеряны если вы уйдете с этой страницы.

en: The data in the given url is not valid XML.
ru: Данные в указанном URL-адресе не являются допустимым форматом XML.

en: The deletion is irreversible, and it's not possible to recover %s.
ru: Удаление необратимо, и восстановить %s невозможно.

en: The editing mode the layer is positioned in.
ru: Режим редактирования, в котором находится слой.

en: The given text is not valid JSON! %1$sValidate your code%2$s to make sure it is correct.
ru: Приведенный текст не является допустимым JSON! %1$s Проверьте свой код %2$s, чтобы убедиться, что он правильный.

en: The given text is not valid XML! %1$sValidate your code%2$s to make sure it is correct.
ru: Приведенный текст не является допустимым XML! %1$s Проверьте свой код %2$s, чтобы убедиться в его правильности.

en: The height (horizontal orientation) or width (vertical orientation) of the caption container.
ru: Высота (горизонтальная ориентация) или ширина (вертикальная ориентация) контейнера подписи.

en: The height (horizontal orientation) or width (vertical orientation) of the thumbnail container in px or %.
ru: Высота (горизонтальная ориентация) или ширина (вертикальная ориентация) контейнера миниатюр в пикселях или %.

en: The image is empty
ru: Изображение отсутствует

en: The imported file is not readable!
ru: Импортируемый файл не может быть прочитан!

en: The imported slider will have the same ID as the original export has. If you have a slider with the same ID, it will be overwritten.
ru: Импортированный слайдер будет иметь тот же идентификатор, что и исходный экспорт. Если у вас есть слайдер с тем же идентификатором, он будет перезаписан.

en: The importing failed as the slider export contained an invalid class name: %1$s
ru: Сбой импорта, так как экспорт слайдера содержит недопустимое имя класса:%1$s

en: The importing failed as we are not able to unserialize the type: "%s"
ru: Сбой импорта, так как невозможно отменить сериализацию типа "%s"

en: The importing failed at the unzipping part.
ru: Ошибка импорта на этапе распаковки.

en: The key and secret is not valid!
ru: Значения параметров key и secret недействительны!

en: The minimum space between two slides.
ru: Минимальное пространство между двумя слайдами.

en: The new URL you want to use. E.g. https://newsite.com
ru: Новый URL-адрес, который вы хотите использовать. Например. https://newsite.com

en: The old URL you want to replace. E.g. https://oldsite.com/
ru: Старый URL, который вы хотите заменить. Например. https://oldsite.com/

en: The page scrolls back to the slider when the user interacts with it.
ru: Страница прокручивается обратно к слайдеру, когда пользователь взаимодействует с ней.

en: The position name of your module (for Loadposition and Modulepos) or the module's ID (Module).
ru: Название позиции вашего модуля (для Loadposition и Modulepos) или ID модуля (Module).

en: The previous arrow image will be mirrored.
ru: Предыдущее изображение стрелки будет зеркальным.

en: The real height makes your slider have the height of the browser without the URL bar, while the CSS 100vh makes it exactly as big as the browser height.
ru: Реальная высота позволяет вашему слайдеру иметь высоту браузера без строки URL, в то время как CSS 100vh делает его точно таким же большим, как высота браузера.

en: The secret is empty. Please insert that value too!
ru: Значение параметра secret пусто. Пожалуйста, вставьте значение!

en: The selected post IDs won't appear in the generator, even if they they match the set filters. %1$s Write one ID per line.
ru: Выбранные идентификаторы записей не будут отображаться в генераторе, даже если они соответствуют установленным фильтрам. %1$s Записывает по одному идентификатору в строку.

en: The slide scales horizontally and vertically with the same amount.
ru: Слайд масштабируется по горизонтали и вертикали с одинаковой величиной.

en: The slider continues from the last viewed slide when the visitor comes back to the page.
ru: Слайдер продолжается с последнего просмотренного слайда, когда посетитель возвращается на страницу.

en: The slider tries to fill the full width of the browser.
ru: Слайдер будет пытаться заполнить всю ширину браузера.

en: The token expired. Please request new token!
ru: Срок действия токена истек. Запросите новый токен!

en: The token expired. Please request new token!
ru: Срок действия токена истек. Пожалуйста, запросите новый токен!

en: The token will expire at:
ru: Срок действия токена истекает:

en: The token will expire in two days! Please refresh the token!
ru: Срок действия токена истекает через 2 дня. Пожалуйста, обновите токен!

en: Theme
ru: Тема

en: There are no photos in this album!
ru: В этом альбоме нет фотографий!

en: There are no photos in this gallery!
ru: В этой галерее нет фотографий!

en: There are no photos with this privacy filter!
ru: Нет фотографий с таким фильтром конфиденциальности!

en: There is no layer available to be parent of the current layer!
ru: Нет доступного слоя, который был бы родительским для текущего слоя!

en: These font families appear in the dropdown list.
ru: Эти семейства шрифтов отображаются в выпадающем списке.

en: Third
ru: На треть

en: This block is not available in the free version. %s
ru: Этот блок недоступен в бесплатной версии. %s

en: This feature brings back the non-adaptive font size for absolute layers which were made before version 3.5. Turning on can affect website performance, so we suggest to keep it disabled.
ru: Эта функция возвращает неадаптивный размер шрифта для абсолютных слоев, который был создан до версии 3.5. Включение может повлиять на производительность веб-сайта, поэтому мы рекомендуем оставить его отключенным.

en: This font family is used for the newly added layers.
ru: Это семейство шрифтов используется для недавно добавленных слоев.

en: This function will be used to format these custom date variables. Usually the date_i18n works, but if your date will be off a little bit, then try out the other one.
ru: Эта функция будет использоваться для форматирования этих пользовательских переменных даты. Обычно date_i18n работает, но если ваша дата немного "уйдет", попробуйте другую.

en: This option is used at the full page layout to decrease the slider height. The "Scroll to slider" option also uses this option to determine where to scroll the slider.
ru: Эта опция используется в макете полной страницы для уменьшения высоты слайдера. Опция "Прокрутка до слайдера" также использует эту опцию, чтобы определить, где прокручивать слайдер.

en: This option removes files that match the "-[number]x[number].[extension]" pattern in the end of their file names. For example, "myimage.jpg" will stay in the generator result, but "myimage-120x120.jpg" will be removed, because it's the same image, just in a smaller size.
ru: Этот параметр удаляет файлы, которые соответствуют "-[number]x[number].[extension]" в конце имен их файлов. Например, "myimage.jpg " останется в результате генератора, но "myimage-120x120.jpg " будет удалено, потому что это то же самое изображение, только в меньшем размере.

en: This option will create a complete round from your slides if you have enough slides. If you don't have enough slides, you could consider duplicating all the slides or just add more slides until you will get a carousel round.
ru: Этот параметр позволяет создать полный раунд из слайдов, если у вас есть достаточное количество слайдов. Если у вас нет достаточного количества слайдов, вы могли бы рассмотреть возможность дублирования всех слайдов или просто добавить слайды, пока вы не получите карусель раунд.

en: This page is
ru: Эта страница

en: This plugin adds a background image to every SVG and breaks SSL.
ru: Этот плагин добавляет фоновое изображение к каждому SVG и ломает SSL.

en: This plugin breaks JavaScript in the admin area, deactivate it and use alternative plugin.
ru: Этот плагин ломает JavaScript в административной части сайта, деактивируйте его и используйте альтернативный плагин.

en: This plugin breaks Smart Slider 3 ajax calls if custom admin url enabled.
ru: Этот плагин ломает ajax вызовы Smart Slider 3, если включен пользовательский URL-адрес.

en: This plugin breaks the filtering options of the dynamic slide generators when %1$s is set to %2$s. Also it has not received any updates since WordPress 3.9.
ru: Этот плагин отключает параметры фильтрации динамических генераторов слайдов, когда для %1$s установлено значение %2$s. Также он не получал никаких обновлений с WordPress 3.9.

en: This plugin has a JavaScript error which might break Smart Slider.
ru: Этот плагин содержит ошибку JavaScript, которая может привести к поломке Smart Slider.

en: This section requires activated Pro version.
ru: Для этого раздела требуется активированная версия Pro.

en: This slide is hidden on the following devices: %s
ru: Этот слайд скрыт на следующих устройствах: %s

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thumbnail Quality
ru: Качество миниатюры

en: Thumbnail alt
ru: Миниатюра (alt)

en: Thumbnail height
ru: Высота миниатюры

en: Thumbnail type
ru: Тип превью

en: Thumbnail width
ru: Ширина миниатюры

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Tilt %d
ru: Наклон %d

en: Time
ru: Время

en: Time format
ru: Формат времени

en: Timeline
ru: Временная шкала

en: Timestamp variables
ru: Переменные временной метки

en: Timezone offset in hours. For example: +2 or -7.
ru: Смещение часового пояса в часах. Например: +2 или -7.

en: Timezone offset in hours. For example: +2 or -7. If you leave it empty, Joomla's System -> Global Configuration -> Server -> Server Time Zone setting will be used.
ru: Смещение часового пояса в часах. Например: +2 или -7. Если вы оставите его пустым, будет использоваться система Joomla -> Глобальная конфигурация -> Сервер -> Настройка часового пояса сервера.

en: Title
ru: Название

en: Titles - One Per Line
ru: Заголовки - По одному на строку

en: To
ru: Вход

en: To bottom
ru: Вниз

en: To bottom left
ru: В нижний левый угол

en: To bottom right
ru: В нижний правый угол

en: To fullscreen
ru: Во всю ширину экрана

en: To get started with Smart Slider 3, please refer to this guide for downloading, installing, and using.
ru: Чтобы начать работу со Smart Slider 3, пожалуйста, обратитесь к этому руководству для загрузки, установки и использования.

en: To help you get started, we've put together a super tutorial video that shows you the basic settings.
ru: Чтобы помочь вам начать, мы собрали супер-обучающее видео, в котором показаны основные настройки.

en: To left
ru: Налево

en: To normal
ru: К нормальному

en: To right
ru: Направо

en: To top
ru: Вверх

en: To top left
ru: В левый верхний угол

en: To top right
ru: В верхний правый угол

en: Toggle orientation
ru: Переключать ориентацию

en: Top
ru: Сверху

en: Top - always
ru: Сверху - всегда

en: Top - when needed
ru: Сверху - при необходимости

en: Top and bottom
ru: Сверху и снизу

en: Top fade
ru: Выцветание сверху

en: Top to Bottom
ru: Сверху вниз

en: Total
ru: Всего

en: Total sales
ru: Общий объем продаж

en: Total vote
ru: Общее число голосов

en: Track color
ru: Цвет дорожки

en: Transform
ru: Преобразование текста

en: Transform origin
ru: Начало трансформации

en: Transition
ru: Переход

en: Translate custom dates
ru: Перевод пользовательских дат

en: Translate date and time
ru: Преобразование даты и времени

en: Translate dates
ru: Перевод дат

en: Translate url
ru: Преобразовывать URL-адрес

en: Trash
ru: В корзине

en: Trash is empty.
ru: Корзина пуста.

en: Trashed
ru: В корзине

en: Triangle %d
ru: Треугольник %d

en: Trigger custom event on
ru: Запуск пользовательского события в момент

en: Try to change the "Level separation" or "Remove levels from result" setting.
ru: Попробуйте изменить настройку "Разделение уровней" или "Удалить уровни из результата".

en: Try to repair database
ru: Попробуйте восстановить базу данных

en: Turn
ru: Очередь

en: Turn on these options to generate more variables for the slides.
ru: Включите эти параметры, чтобы сгенерировать больше переменных для слайдов.

en: Turning cuboid to bottom
ru: Поворот куба вниз

en: Turning cuboid to left
ru: Поворот куба влево

en: Turning cuboid to right
ru: Поворот куба направо

en: Turning cuboid to top
ru: Поворот куба вверх

en: Tutorial videos
ru: Учебные видеоролики

en: Twirl
ru: Кручение

en: Type
ru: Тип

en: Typewriter
ru: Печатная машинка

en: Typography
ru: Типография

en: URL
ru: URL-адрес

en: Unable to connect to the API
ru: Невозможно подключиться к API

en: Unable to connect to the API (%1$s). %2$s See %3$sDebug Information%4$s for more details!
ru: Не удалось подключиться к API (%1$s). %2$s Дополнительные сведения см. в %3$sОтладочные сведения%4$s!

en: Unable to contact with the licensing server, please try again later!
ru: Не удалось связаться с сервером лицензирования, пожалуйста, повторите попытку позже!

en: Underline %d
ru: Подчеркивание %d

en: Underline double %d
ru: Двойное подчеркивание %d

en: Undo
ru: Отменить

en: Unexpected database error.
ru: Неожиданная ошибка базы данных.

en: Unexpected error
ru: Неожиданная ошибка

en: Unexpected response
ru: Неожиданный ответ

[ctx: Unit]
en: slides
ru: слайды

[ctx: Unit]
en: thumbnails
ru: эскизы

en: Unlock all the pro features by upgrading to Smart Slider 3 Pro.
ru: Разблокируйте все функции pro, обновившись до Smart Slider 3 Pro.

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Unpublish on
ru: Снять с публикации

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Up
ru: Вверх

en: Update your Ignite Gallery! Only Ignite Gallery 4.8+ versions are supported.
ru: Обновите свою галерею Ignite! Поддерживаются только версии Ignite Gallery 4.8 +.

en: Upgrade to Pro
ru: Обновление до Pro

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Uppercase
ru: Все прописные

en: Upscale
ru: Увеличение

en: Upscale back out
ru: Увеличьте масштаб

en: Upscale bottom
ru: Увеличение размера вниз

en: Upscale left
ru: Увеличение размера влево

en: Upscale right
ru: Увеличение размера вправо

en: Upscale top
ru: Увеличение размера вверх

en: Use #your-alias-2 as an anchor to jump to the slider and switch to the 2nd slide immediately. Use #your-alias-3 for the 3rd slide and so on.
ru: Используйте #your-alias-2 в качестве привязки, чтобы перейти к слайдеру и немедленно переключиться на 2-й слайд. Используйте #your-alias-3 для 3-го слайда и так далее.

en: Use Joomla selector
ru: Использовать селектор Joomla

en: Use Slide Schedule
ru: Использовать планировщик слайда

en: Use as anchor
ru: Использовать как якорь

en: Use default selector
ru: Использовать селектор по умолчанию

en: Use global focus selectors
ru: Использовать глобальные селекторы фокуса

en: Use iframe in AJAX calls
ru: Использовать iframe в вызове AJAX

en: Use local selectors
ru: Использовать локальные селекторы

en: Use our powerful visual editor, or simply import one of our existing template.
ru: Воспользуйтесь нашим мощным визуальным редактором или просто импортируйте один из наших существующих шаблонов.

en: Use protocol-relative URL
ru: Использовать URL-адрес, соответствующий протоколу

en: Use slide schedule
ru: Использовать планировщик слайдов

en: Use this option to customize the aspect ratio for each device. %1$s Read more in the documentation%2$s. %3$sBeware:%4$s This option is rarely needed and might be hard to set properly!
ru: Используйте этот параметр для настройки соотношения сторон для каждого устройства. %1$s Дополнительные сведения см. в документации %2$s. %3$sВнимание:%4$s Этот параметр редко требуется и может быть трудно правильно установить!

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User name or ID
ru: Имя пользователя или ID

en: User or page
ru: Пользователь или страница

en: User photos permission
ru: Разрешение на фотографии пользователя

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Users byline
ru: Подпись пользователя

en: Value
ru: Значение

en: Venues
ru: Места проведения

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Vertical - reversed
ru: Вертикально - в обратном порядке

en: Vertical align
ru: Выравнивание по вертикали

en: Vertical cover flow
ru: Вертикальный поток обложек

en: Vertical flip
ru: Вертикальный переворот

en: Vertical pendulum 3D
ru: Вертикальный маятник 3D

en: Vertical showcase
ru: Вертикальная витрина

en: Vertical spin to left
ru: Вертикальное вращение влево

en: Vertical spin to right
ru: Вертикальное вращение вправо

en: Video
ru: Видео

en: Video autoplaying has a lot of limitations made by browsers. %1$sLearn about them.%2$s
ru: Автовоспроизведение видео имеет ограничения, налагаемые браузерами. %1$sУзнайте о них.%2$s

en: Video settings
ru: Настройки видео

en: Video url
ru: Ссылка на видео

[ctx: Video/Audio play]
en: Loop
ru: Повтор

en: Videos
ru: Видео

en: Videos in folder
ru: Видео в папке

en: View
ru: Просмотр

en: View article
ru: Просмотреть статью

en: View category
ru: Просмотр категории

en: View discussion
ru: Просмотр обсуждения

en: View gallery
ru: Просмотреть галерею

en: View image
ru: Просмотр изображения

en: View item
ru: Просмотреть элемент

en: View post
ru: Просмотреть сообщение

en: View records
ru: Просмотр записей

en: View trash
ru: Посмотреть корзину

en: View tweet
ru: Просмотр твита

en: Viewed
ru: Просмотренный

en: Vimeo url or Video ID
ru: URL-адрес Vimeo или ID видео

en: Virtual
ru: Виртуальные

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visit
ru: Посещение

en: Visual do not exists
ru: Визуальный эффект не существует

en: Volume
ru: Громкость

en: Warehouse
ru: Склад

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warp
ru: Искажение

en: Wave %d
ru: Волна %d

en: Waves
ru: Волны

en: We are Passionate About
ru: Мы увлечены

en: We only suggest using this layer if you are a developer, since the Input layer requires deep understanding how HTML form works.
ru: Мы рекомендуем использовать этот слой только в том случае, если вы являетесь разработчиком, поскольку уровень ввода требует глубокого понимания того, как работает HTML-форма.

en: Web
ru: Паутина

en: Welcome to Help Center
ru: Добро пожаловать в Справочный центр

en: Welcome to Smart Slider 3
ru: Добро пожаловать в Smart Slider 3

en: What are you looking for?
ru: Что вы ищете?

en: What do you want to create today?
ru: Что вы хотите создать сегодня?

en: When ended
ru: Когда закончится

en: When not visible
ru: Когда невидимый

en: When partly visible
ru: Когда частично видимый

en: White
ru: Белый

en: Whole group
ru: Вся группа

en: Why upgrade to Smart Slider 3 Pro?
ru: Зачем переходить на Smart Slider 3 Pro?

en: Width
ru: Ширина

en: With margins you can create distance between your layers.
ru: С помощью полей вы можете создать расстояние между вашими слоями.

en: With the WordPress Settings -> General -> Timezone and Date format, new variables will be generated from the given variables. Separate them with comma.
ru: С помощью настроек WordPress -> Общие -> Формат часового пояса и даты новые переменные будут сгенерированы из заданных переменных. Разделите их запятой.

en: Wooble
ru: Колебание

en: Word spacing
ru: Интервал между словами

en: WordPress settings
ru: Настройки WordPress

en: Words
ru: Слова

en: Wrap after
ru: Колонки

en: Write custom CSS codes here without selectors.
ru: Пишите здесь пользовательские CSS-коды без селекторов.

en: Write one per line in the following format: from||to %1$s E.g.: Monday||Montag
ru: Напишите по одному на строку в следующем формате: from||to %1$s Например: Monday||Montag

en: Write the name of the variables you want to remove the shortcodes from. Separate new variables with a comma and space. E.g. description, content
ru: Напишите имя переменных, из которых вы хотите удалить короткие коды. Разделяйте новые переменные запятой и пробелом. Например: description, content

en: Write the product IDs you want to display here, in the order you want them to appear in the generator. One product ID per line.
ru: Напишите идентификаторы продуктов, которые вы хотите отобразить здесь, в том порядке, в котором вы хотите, чтобы они отображались в генераторе. Один идентификатор продукта на строку.

en: Wrong path. This is the default image folder path, so try to navigate from here:
ru: Неправильный путь. Это путь к каталогу изображений по умолчанию, попробуйте начать поиск здесь:

en: Wrong path. This is the default upload/media folder path, so try to navigate from here:
ru: Неправильный путь. Это путь к папке загрузки/мультимедиа по умолчанию, поэтому попробуйте перейти отсюда:

en: X-large Dark
ru: Экстра сильный тёмный

en: X-large Light
ru: Экстра сильный светлый

en: X-small Dark
ru: Экстра слабый тёмный

en: X-small Light
ru: Экстра слабый светлый

en: YOAST SEO sitemap - add images
ru: YOAST SEO sitemap - добавить изображения

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: You are not allowed to upload!
ru: У вас нет прав на загрузку!

en: You are not authorised to view this resource.
ru: Вы не авторизованы для просмотра этого ресурса.

en: You are using an unsupported browser!
ru: Вы используете неподдерживаемый браузер!

en: You can add a custom CSS class on the layer container.
ru: Вы можете добавить пользовательский CSS-класс в контейнер слоя.

en: You can break your thumbnails into rows or columns.
ru: Вы можете разбить свои миниатюры на строки или столбцы.

en: You can call your own CSS files to our backend, for example, to be able to use custom fonts. Write each URL to a new line.
ru: Вы можете вызвать свои собственные CSS-файлы в наш сервер, например, чтобы иметь возможность использовать пользовательские шрифты. Запишите каждый URL-адрес в новую строку.

en: You can change the frontend URL our assets are loading from. It can be useful after moving to a new domain.
ru: Вы можете изменить URL-адрес интерфейса, с которого загружаются наши ресурсы. Это может быть полезно после перехода на новый домен.

en: You can choose how the slide images are loaded.
ru: Вы можете выбрать способ загрузки изображений слайдов.

en: You can create a fix distance between the slider and the slides where your controls are which appear on this device. This way your controls won't cover the slide content.
ru: Вы можете создать фиксированное расстояние между слайдером и слайдами, на которых находятся ваши элементы управления, которые отображаются на этом устройстве. Таким образом, ваши элементы управления не будут закрывать содержимое слайда.

en: You can create custom date variables from your existing date variables. Write each variable to a new line and use the following format: variable||format. %3$s The "variable" should be an existing variable. Based on this existing variable, we create a new one with the "_datetime" suffix. (E.g. date_datetime.) %3$s The "format" can be any %1$sPHP date format%2$s.
ru: Вы можете создавать пользовательские переменные даты из существующих переменных даты. Запишите каждую переменную в новую строку и используйте следующий формат: переменная||формат. %3$s "переменная" должна быть существующей переменной. Основываясь на этой существующей переменной, мы создаем новую с суффиксом "_datetime". (Например, date_datetime.) %3$s "формат" может быть любым %1$s Формат даты PHP %2$s.

en: You can create other comparisons based on the previous "Post Meta Comparison" options. Use the following format: name||compare||value||type%1$s%1$s Example:%1$spublished||=||yes||CHAR%1$s%1$sWrite one comparison per line.
ru: Можно создать другие сравнения на основе предыдущих опций «Post Meta Comparison». Используйте следующий формат: name | | compare | | value | | type%1$s%1$s Пример:%1$spublished | | | | yes | | CHAR%1$s%1$sЗапись одного сравнения на строку.

en: You can disable the scroll on the iframe content.
ru: Вы можете отключить прокрутку содержимого iframe.

en: You can keep using Smart Slider 3 in English, even if your backend isn't in English.
ru: Вы можете продолжать использовать Smart Slider 3 на английском языке, даже если ваш сервер не на английском.

en: You can limit how many slides you want to show from your slider. It's best used with the Randomize feature, to improve the experience.
ru: Вы можете ограничить количество слайдов, которые вы хотите показать со своего слайдера. Его лучше всего использовать с функцией рандомизации, чтобы улучшить впечатления.

en: You can link your layer to another layer on the same level. This way your layer won't be positioned to the slide, but the other layer.
ru: Вы можете связать свой слой с другим слоем на том же уровне. Таким образом, ваш слой будет расположен не на слайде, а на другом слое.

en: You can load Google Fonts in the backend.
ru: Вы можете загрузить шрифты Google в бэкэнд.

en: You can load Google Fonts on the frontend.
ru: Вы можете загрузить шрифт Google через панель управления.

en: You can make the outgoing layer animations, which don't have events, to play on slide switching.
ru: Вы можете создать анимацию исходящего слоя, в которой нет событий, для воспроизведения при переключении слайдов.

en: You can make the slider fill up a selected parent element instead of the full browser width.
ru: Вы можете сделать так, чтобы слайдер заполнял выбранный родительский элемент вместо полной ширины браузера.

en: You can make your generator display only the posts with the set ID. No other post will be fetched, even if they match the set filters. %1$s Write one ID per line.
ru: Вы можете сделать так, чтобы ваш генератор отображал только записи с установленным идентификатором. Никакая другая запись не будет извлечена, даже если она соответствует установленным фильтрам. %1$s Записывает по одному идентификатору в строку.

en: You can make your slider smaller than the full height of the browser by a given pixel, for example, to fit below your menu without causing scrollbar.
ru: Вы можете сделать свой слайдер меньше полной высоты браузера на заданный пиксель, например, чтобы он помещался под вашим меню, не вызывая полосу прокрутки.

en: You can make your slider smaller than the full height of the browser, for example, to fit below your menu without causing scrollbar.
ru: Вы можете сделать свой слайдер меньше, чем полная высота браузера, например, чтобы он помещался под вашим меню, не вызывая полосу прокрутки.

en: You can make your slides appear in the slider in a reversed order.
ru: Вы можете сделать так, чтобы ваши слайды отображались в слайдере в обратном порядке.

en: You can pause the video when the visitor scrolls away from the slider
ru: Вы можете приостановить видео, когда посетитель отходит от слайдера

en: You can put custom CSS classes to the slider's container.
ru: Вы можете поместить пользовательские CSS-классы в контейнер слайдера.

en: You can remove results based on one variable's uniqueness. For example if you want the images to be unique, you could write the "image" variable into this field (without quotemarks).
ru: Вы можете удалить результаты, основанные на уникальности одной переменной. Например, если вы хотите, чтобы изображения были уникальными, вы могли бы записать переменную "image" в это поле (без кавычек).

en: You can remove shortcodes from variables to avoid 3rd party content rendering in your slider.
ru: Вы можете удалить шорткоды из переменных, чтобы избежать рендеринга стороннего контента в вашем слайдере.

en: You can restrict the loop to play only a certain amount of loops, instead of infinite.
ru: Вы можете ограничить цикл воспроизведением только определенного количества циклов, а не бесконечного.

en: You can select a font family from the preset, or type your custom family.
ru: Вы можете выбрать семейство шрифтов из предустановки или ввести свое пользовательское семейство.

en: You can set a fix height for your layer.
ru: Вы можете установить фиксированную высоту для своего слоя.

en: You can set the starting position of a background image. This makes sure that the selected part will always remain visible, so you should pick the most important part.
ru: Вы можете установить начальное положение фонового изображения. Это гарантирует, что выбранная часть всегда будет оставаться видимой, поэтому вы должны выбрать самую важную часть.

en: You can set what separates the Tex bar Title and Description. This separator is used at the Slide count option, too, to separate the current and total slide number. %1$s To put the Description to a new line, use the &lt;br&gt; HTML tag.
ru: Вы можете установить, что отделяет заголовок текстовой строки от описания. Этот разделитель также используется в опции подсчета слайдов для разделения текущего и общего количества слайдов. %1$s Чтобы поместить описание в новую строку, используйте HTML-тег &lt;br&gt;.

en: You can speed up your site's loading by delaying the slide background images.
ru: Вы можете ускорить загрузку вашего сайта, отложив фоновые изображения слайдов.

en: You can store the used Google Fonts on your server. This way all Google Fonts will load from your own domain.
ru: Используемые шрифты Google можно хранить на сервере. Таким образом, все Google Fonts будут загружаться из вашего собственного домена.

en: You can translate the content of the newly created variables. %1$s Use the following format: from||to. Eg.: Monday||Montag
ru: Вы можете перевести содержимое вновь созданных переменных. %1$s Использует следующий формат: от||до. Например.: Monday||Montag

en: You can turn off the Layer image optimization for this image, to resize it for tablet and mobile.
ru: Вы можете отключить оптимизацию изображения слоя для этого изображения, чтобы изменить его размер для планшетов и мобильных устройств.

en: You can upload *.ss3 files which were exported by Smart Slider 3.
ru: Вы можете загрузить файлы *.ss3, которые были экспортированы с помощью Smart Slider 3.

en: You can use any %1$sPHP date format%2$s.
ru: Вы можете использовать любой формат даты %1$s PHP %2$s.

en: You can use any jQuery selector to scroll to a specific element on the page. Example: "#pricing" scrolls to the element with the id of "pricing".
ru: Для прокрутки к определенному элементу на странице можно использовать любой селектор jQuery. Например: "#pricing" прокручивает страницу до элемента с id "pricing".

en: You can use presets to save style settings for later use. Clicking on any preset will load its styling to your current layer, and the previous style settings will be lost.
ru: Вы можете использовать пресеты для сохранения настроек стиля для последующего использования. Нажатие на любой пресет загрузит его стиль в ваш текущий слой, и предыдущие настройки стиля будут потеряны.

en: You can use the "Unpublished on" date of the slide itself.
ru: Можно использовать дату «Неопубликованный на» самого слайда.

en: You can use the global breakpoints, or adjust them locally here. You can configure the Global breakpoints at %1$sGlobal settings%2$s > General > Breakpoints
ru: Вы можете использовать глобальные контрольные точки или настроить их локально здесь. Глобальные контрольные точки можно настроить в %1$s Глобальные параметры %2$s > Общие > Контрольные точки

en: You can use this alias in the slider's shortcode.
ru: Вы можете использовать этот псевдоним в шорткоде слайдера.

en: You can use this option to limit how many slides can show up next to each other.
ru: Вы можете использовать этот параметр, чтобы ограничить количество слайдов, которые могут отображаться рядом друг с другом.

en: You can write the ID of the page you want to show in your generator. %1$s Write one ID per line.
ru: Вы можете ввести ID страницы, которую вы хотите показать в своем генераторе. %1$s Записывает по одному идентификатору в строку.

en: You can't import sliders from Smart Slider 2.
ru: Вы не можете импортировать слайдеры из Smart Slider 2.

en: You don't have custom generators yet. %1$s Check the documentation %2$s to learn how to create your own generator.
ru: У вас еще нет пользовательских генераторов. %1$s Ознакомьтесь с документацией %2$s, чтобы узнать, как создать свой собственный генератор.

en: You have not created any presets for this layer yet.
ru: Вы еще не создали никаких пресетов для этого слоя.

en: You have to unzip your %1$s file to find the importable *.ss3 files!
ru: Чтобы найти импортируемые файлы * .ss3, необходимо распаковать файл %1$s!

en: You need "pages_read_engagement" permission if you want to access datas of Facebook pages, where you are an administrator. For other pages you still need to turn this option on, but request access to "Page Public Content Access" within your App.
ru: Вам нужно разрешение "pages_read_engagement", если вы хотите получить доступ к данным страниц Facebook, где вы являетесь администратором. Для других страниц вам все равно нужно включить эту опцию, но запросить доступ к "Общедоступному контенту страницы" в вашем приложении.

en: You need "user_photos" permission to access photos of users, except your own user.
ru: Вам нужно разрешение "user_photos" для доступа к фотографиям пользователей, кроме вашего собственного пользователя.

en: You're about to %s.
ru: Вы собираетесь %s.

en: YouTube URL or Video ID
ru: URL YouTube или ID видео

en: YouTube and Vimeo privacy enhanced mode
ru: Расширенный режим конфиденциальности YouTube и Vimeo

en: YouTube no longer allows hiding the related videos at the end of the video. This setting defines whether the videos should come from the same channel as the video that was just played or from any other channel.
ru: YouTube больше не позволяет скрывать связанные видео в конце видео. Этот параметр определяет, должны ли видео поступать с того же канала, что и только что воспроизведенное видео, или с любого другого канала.

en: Your license is active
ru: Ваша лицензия активна

en: Your server has an upload file limit at %s, so if you have bigger export file, please use the local import file method.
ru: На вашем сервере установлен лимит на размер загружаемого файла в %s, если ваш файл большего размера, используйте метод локального импорта файла.

en: Your server's upload filesize limitation is %s, so if your file is bigger, use the local import.
ru: Ограничение по размеру файла для загрузки с вашего сервера составляет %s, поэтому, если ваш файл больше, используйте локальный импорт.

en: Your theme uses an outdated MooTools library which is not compatible.
ru: Ваша тема использует устаревшую библиотеку MooTools, которая несовместима.

en: Your website won't be scrollable anymore! All out of screen elements will be hidden.
ru: Ваш сайт больше не будет прокручиваться! Все элементы вне экрана будут скрыты.

en: Z-A
ru: Я-А

en: ZigZag %d
ru: Зигзаг %d

en: Zodiac
ru: Зодиак

en: Zoom
ru: Уменьшение

en: Zoom out
ru: Увеличение

en: autoplay settings
ru: настройки автопроигрывания

en: bottom
ru: снизу

en: delete these slides
ru: удалить эти объекты

en: delete this slide
ru: удалить этот объект

en: delete this slider
ru: удалить этот объект

en: empty the trash
ru: очистить корзину

en: if 'variable' equals to 'equalvalue', then you will get the text 'true', but if it's not equal, the text will be 'false'. The new variable's name will be textvariable (the 'variable' replaced by your variable's name).
ru: если «переменная» равна «equalvalue», тогда вы получите текст «true», а если не равна, текст будет «false». Имя новой переменной будет textvariable («переменная» будет заменена на имя вашей переменной).

en: left
ru: налево

en: loops
ru: цикл(а,ов)

en: one per line
ru: по одному в каждой строке

en: optional
ru: необязательный

en: or import your own files
ru: или импортируйте свои собственные файлы

en: right
ru: тонкий

en: slide index: 2 %s direction: backward
ru: индекс слайда: 2 %s направление: назад

en: slide index: 5 %s direction: forward
ru: индекс слайда : 5 %s направление: вперёд

en: top
ru: сверху

en: widget area(s)
ru: область виджета(ов)
